fbpx
Przejdź do treści

Nie pytajcie mnie, kiedy będę matką! Jak reagować na pytania o ciążę?

Jak reagować na pytania o ciążę
Nietaktowne uwagi skutecznie zniechęcają pary starające się o dziecko do udziału w przyjęciach i rodzinnych spędach – fot. Fotolia

Spotkania towarzyskie mogą okazać się sporym wyzwaniem dla par walczących z niepłodnością. Nie każdy umie zachować takt i trzeba się liczyć z tym, że podczas rozmów ze strony rodziny i znajomych mogą paść przykre komentarze na temat naszej bezdzietności.

Jak poradzić sobie z kłopotliwymi pytaniami, docinkami i niechcianymi radami?

„A wy kiedy będziecie mieli dziecko? Chyba już najwyższa pora!”

„Nie wiecie jak to się robi? Mogę pokazać!”

Tego typu uwagi skutecznie zniechęcają pary starające się o dziecko do udziału w przyjęciach i rodzinnych spędach. Mało kto wie i rozumie, że te niewinne z pozoru komentarze mogą mocno zaboleć.

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy kolejny raz spuścić głowę i wypłakać się dopiero w domu? A może unikać trudnych społecznie sytuacji i w ogóle nie pojawiać się na przyjęciach?

Jak reagować na pytania o ciążę? Te porady mogą się przydać

Żadna z powyższych strategii nie wydaje się być dobra na dłuższą metę. Dlaczego masz pozwalać sobie na słuchanie przykrych uwag? Nie musisz się przecież nikomu tłumaczyć ze swojego życia intymnego.

Z kolei omijanie towarzyskich spotkań odcina cię od energii i źródła wsparcia. Każdy z nas, nawet największy samotnik, potrzebuje w końcu od czasu do czasu kontaktu z drugim człowiekiem.

Co konkretnie możesz zrobić w trudnych sytuacjach społecznych?

Jeżeli zdecydowałaś, że chcesz działać, reagować i aktywnie uczestniczyć w niełatwych sytuacjach, przydatne mogą się okazać poniższe zasady:

 • Bądź dla siebie dobra
  Pamiętaj, że osobą, która najlepiej cię rozumie i może ochronić w trudnych sytuacjach, jesteś ty sama.
 • Pozwól sobie na swoje uczucia
  Uczucia, których doświadczasz w obecnej sytuacji, są całkowicie normalne. Nie miej do siebie pretensji, że je przeżywasz. Zaakceptuj te pozytywne, jak i negatywne emocje. Potraktuj wahania nastroju jako normalne. Raz możesz odczuwać potrzebę schowania się pod kocem, innym razem będziesz chciała wyjść do ludzi.
 • Daj sobie wsparcie przez odpowiednie myślenie
  Spróbuj przeprowadzić ze sobą rozmowę. Przypomnij sobie o swoich wszystkich zaletach, mocnych stronach, talentach, sukcesach. Skup się na tym, co możesz zrobić, a nie na tym, czego ci jeszcze brakuje
 • Mów „nie”, gdy czujesz taką potrzebę
  Masz prawo wyrazić swój sprzeciw, jeżeli dana sytuacja nie jest dla ciebie komfortowa. Masz prawo odmówić uczestnictwa w spotkaniach, zostania matką chrzestną itp. Jeżeli na siłę powiesz „tak”, możesz czuć się potem sfrustrowana, zła, zawstydzona, a twoje poświęcenie z pewnością nie posłuży budowaniu więzi i relacji. Zadbaj przede wszystkim o siebie nawet, jeżeli twoja decyzja miałaby rozczarować inne osoby. PAMIĘTAJ! Inni będą traktować cię tak, jak im na to pozwolisz.

Na uciążliwe pytania odpowiadaj w zgodzie ze sobą

Jeżeli słyszysz pytanie: „Macie już dzieci?”, a nie chcesz się wdawać w dyskusję, możesz odpowiedzieć:

 • Jeszcze nie.
 • Wkrótce będziemy mieć.
 • Pracujemy nad tym.
 • Będziemy mieć w odpowiednim czasie.
 • Nie mam ochoty o tym rozmawiać.
 • To zbyt intymne pytanie.
 • W naszym przypadku to nie takie łatwe.

Możesz też posłużyć się humorem:

 • Ostatnim razem, kiedy sprawdzałam, to jeszcze nie mieliśmy.
 • Tak, mamy, ale mają niezwykłą cechę, że są niewidzialne.

Osobom zbyt dociekliwym, można odpowiedzieć w dosadniejszy sposób:

 • To sprawa między mną a moim mężem.

W zgodzie ze sobą reaguj na „dobre” rady

Gdy po raz kolejny słyszysz: „Odpuśćcie, to na pewno się uda”, „Wyjedźcie na wakacje”, „A próbowaliście tego sposobu?”, możesz odpowiedzieć:

 • Tak, czasami to pomaga, ale czy myślałeś kiedyś, ile osób, które pojechały na wakacje, nie zaszło w ciążę?
 • Niektórym to pomaga.
 • Każdemu pomaga co innego.
 • Nie mam ochoty o tym teraz rozmawiać.
 • Nie jestem gotowa o tym teraz z tobą rozmawiać.

Jeżeli znajdziesz się w niekomfortowej sytuacji, zadbaj o to, by móc się komuś wyżalić. Łzy nie są złe! Według badań w trakcie płaczu uwalniane są substancje znieczulające i podnoszące samopoczucie.

Miej też w pamięci, że ludzie zazwyczaj chcą dobrze dla pary starającej się o dziecko, choć czasem wykorzystują nieodpowiednie metody, by wyrazić swoje wsparcie i zainteresowanie. Nie mają pomysłu i wiedzy, jak to zrobić lepiej czy inaczej. Dlatego tak ważne jest, aby to właśnie osoby starające się o dziecko potrafiły te trudne zachowania przekuć w coś dobrego.

Źródło: “Nadzieja na nowe życie, Poradnik dla marzących o dziecku” – Joanna Kwaśniewska, Justyna Kuczmierowska, Agnieszka Doboszyńska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.