fbpx
Przejdź do treści

Jak przygotować się do porodu? – praktyczne wskazówki

Jak przygotować się do porodu? – praktyczne wskazówki
for. 123rf.com

Właściwe przygotowanie do porodu może ułatwić, a czasami nawet przyspieszyć jego przebieg. Choć nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć i zaplanować, warto dopracować kilka szczegółów. Jak przygotować się do porodu? Sprawdź, co warto zrobić nawet kilka miesięcy przed narodzinami dziecka!

Wiedza

Dzięki odpowiedniej wiedzy możemy podejmować świadome i właściwe decyzje dotyczące ciąży, porodu i rodzicielstwa. Rzetelnym jej źródłem są zajęcie w szkole rodzenia, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów – w większości przypadków położne. Ich głównym celem jest jak najlepsze przygotowanie do porodu – np. zapoznanie z pozycjami porodowymi czy technikami łagodzenia bólu.

Ruch

Regularne, ale umiarkowane ćwiczenia, znacznie poprawiają samopoczucie w ciąży, jak i podczas porodu. Spacerowanie jest jednym z lepszych treningów, który ciężarna może wykonywać aż do narodzin dziecka (o ile lekarz nie widzi żadnych przeciwskazań).

30-minutowy spacer dziennie, pomaga utrzymać sylwetkę i uwalnia od stresu – mówi dr Jeff Livingston, ginekolog-położnik w Texas Health HEB, którego słowa cytuje healthline.

Regularne spacerowanie w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa, hipoglikemia czy niska masa urodzeniowa dziecka. Przeprowadzone badanie dowodzi, że kobiety, które regularnie ćwiczyły w ciąży, rzadziej stosowały znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu.

Wsparcie

Narodziny dziecka są niecodziennym wydarzeniem, któremu towarzyszą ogromne emocje. Ciężarna zwykle już na samą myśl o porodzie odczuwa lęk, niepewność i niepokój. Z tego też względu większość kobiet decyduje się na obecność podczas porodu osoby towarzyszącej – najczęściej ojca dziecka. Jeśli jednak wolałabyś czuć się jeszcze bardziej komfortowo i pewnie, rozważ wynajęcie położnej lub douli – kobiety, która fizycznie i emocjonalnie wspiera rodzącą.

Doula może towarzyszyć ciężarnej w trakcie ciąży, porodu, jak i po narodzinach dziecka. Wciąż jednak zdecydowanie więcej przyszłych mam decyduje się na wsparcie położnej, która w przeciwieństwie do douli, musi posiadać medyczne wykształcenie. Jej obecność daje rodzącej poczucie bezpieczeństwa, które podczas narodzin dziecka jest niezwykle istotnym aspektem.

Nastawienie

Narodziny dziecka to ogromne wyzwanie – zarówno fizyczne i emocjonalne. O tym, że poród boli i nie należy do przyjemności, opowiadają wszystkie mamy, które urodziły dziecko. Dlatego też w świadomości ciężarnej postrzegany jest on jako coś negatywnego i niebezpiecznego. Z kolei pozytywne i przepełnione szczęściem opowieści na temat narodzin, mogą stać się początkiem zmian przekonań dotyczących porodu.

Pozytywne i optymistycznie nastawienie zmniejsza napięcie ciała i sprawia, że dziecko szybciej pojawia się na świecie. Dlatego już podczas ciąży, warto oswoić swój strach przed porodem i otaczać się osobami pozytywnie nastawionymi.

Plan porodu

Prosty, ale konkretny plan porodu pomoże Ci poczuć się pewniej w tym przepełnionym emocjami wydarzeniu. Czym jest plan porodu? To dokument, w którym ciężarna zawiera wszystkie informacje oraz oczekiwania związane z narodzinami dziecka – np. czy wyraża zgodę na obecność studentów, czy chciałaby mieć możliwość skorzystania z wanny/prysznica etc.

Źródło: healthline, ejog

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.