fbpx
Przejdź do treści

Jak przygotować się do ojcostwa?

jak przygotować się do ojcostwa ojcostwo dziecko wychowanie
fot. 123rf.com

Szczerze mówiąc, trudno jest czuć się całkowicie przygotowanym na zostanie ojcem. Mamy jednak kilka pomysłów na owocne oczekiwanie na narodziny malucha.

Niezależnie od tego, czy jest to nagłe wydarzenie, czy oczekiwane od lat, odkrycie, że zostanie się ojcem, jest momentem definiującym życie. Mieszanka uczuć – od radości po strach – towarzyszy każdemu mężczyźnie. To zupełnie normalne. Mamy dla Was kilka wskazówek, jak przygotować się do ojcostwa.  

1. Przebadaj się  

Możesz nie być osobą, która fizycznie nosi dziecko, ale to nie znaczy, że nie jesteś częścią doświadczenia ciąży i porodu. Warto sprawdzić wcześniej swój organizm zanim nadejdzie czas porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Wiedza, czego się spodziewać, może sprawić, że cała sprawa stanie się znacznie lepszym doświadczeniem.

2. Bądź zdrowy  

Przed narodzinami dziecka jest świetny czas na skupienie się na własnym zdrowiu. Jeśli palisz, spróbuj rzucić. Wykazano, że narażenie na dym w czasie ciąży zwiększa ryzyko wrodzonych wad serca u noworodków. Jakie są twoje nawyki żywieniowe? Zdrowe odżywianie się teraz pomoże ci w spędzaniu długich dni (i nocy!) doświadczając rodzicielstwa.  

3. Porozmawiaj o rodzicielstwie z partnerką

Okres ciąży to świetny czas na rozpoczęcie dyskusji na temat tego, jakimi rodzicami planujecie zostać. Czy oboje jesteście całkowicie zaangażowani w karmienie piersią?  Czy chcesz, aby dziecko spało w łóżeczku we własnym pokoju od samego początku? Czy oboje będziecie pracować? Jakie macie plany dotyczące opieki nad dziećmi? Pamiętajcie, że te rzeczy są ważne dla was obojga, a w rodzicielstwie najważniejsza jest gra do jednej bramki. 

4. Miej świadomość, że twoje życie seksualne może się zmienić  

Zostanie rodzicem z pewnością będzie miało wpływ na twoje życie seksualne. Na pewno usłyszysz wiele dowcipów o tym, jak zakończyło się twoje życie seksualne. Te komentarze nie są pomocne i ignorują emocjonalną złożoność seksu i rodzicielstwa. Ważne jest, aby być wrażliwym na wszystkie zmiany, przez które przechodzicie oboje — brak snu, karmienie piersią, emocjonalny wpływ noworodka — oraz komunikować się na temat waszych potrzeb, jeśli chodzi o intymność i seks.  

5. Świętuj kamienie milowe  

Często postęp ciąży i uroczystości, takie jak baby shower, koncentrują się na ciężarnej. Mężczyzna musi pamiętać, że też jest tego częścią. Dlatego ważne jest by razem wspierać się i świętować kolejne ważne etapy w ciąży.  

6. Poszukaj sposobu na zaangażowanie się  

Kilka sugestii: dowiedz się, jak zainstalować i używać fotelika samochodowego, do kogo dzwonić w sprawie opieki nad dzieckiem, jak ubezpieczyć jego zdrowie lub jak złożyć meble, czy pomalować pokój. Warto też wyszukać najlepsze nosidełka i inne sprzęty, które będą potrzebne już od porodu.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.