fbpx
Przejdź do treści

Jak przygotować się do bycia tatą?

Jak być dobrym ojcem
Pierwsza kąpiel dziecka, pierwsze kroki i spacer koło domu, to jedne z tych drobnych chwil, które warto uwieczniać, a nawet celebrować ze względu na ich wyjątkowość. – unsplash.com

Rola ojca jest bodaj najtrudniejszą, z jaką musi się zmierzyć mężczyzna. Wzorem suflera udzielamy więc kilku wskazówek, jak się w niej odnaleźć.

Partner ciężarnej kobiety może – i powinien! – wspierać ją na wiele sposobów. Pierwszym jest zrozumienie stanu, w jakim się ona znajduje. Ojciec na medal wykonuje kwerendę (po angielsku research) na temat dolegliwości związanych z ciążą, takich jak poranne mdłości, zgaga czy skurcze łydek. Ma świadomość tego, z czym musi się zmagać jego partnerka, bo to świadczy o trosce. Inaczej niż zdawkowe: co ci się znowu dzieje?

Żyj zdrowo

Dbanie o własne ciało może przełożyć się także na zdrowie dziecka. Jeśli mężczyzna pali, naraża je na wdychanie dymu tytoniowego. Jeżeli jada niezdrowo, uczy swoją pociechę niewłaściwych nawyków żywieniowych. Z drugiej strony, może aktywnie spędzać czas i stać się dla syna lub córki pozytywnym przykładem. Kto był pierwszym trenerem niezliczonych sław sportu? Ojciec, oczywiście.

Rozmawiaj o rodzicielstwie

Komunikacja stanowi jeden z kluczowych elementów udanego związku. Dziewięć miesięcy to dość czasu, by omówić kwestie związane z narodzinami dziecka i nie tylko. Kto i o jakich porach dnia będzie się nim zajmował? Czy macie wspólne poglądy odnośnie wychowania? Różnice na tych polach mogą w przyszłości doprowadzić do konfliktu – lepiej popracować nad tym zawczasu.

Działaj zespołowo

Podział rodzicielskich obowiązków okazuje się nie mniej ważny od komunikacji. Noszenie dziecka, karmienie, przewijanie – kobieta ma prawo czuć się zmęczona i oczekiwać, że w takiej sytuacji mężczyzna ją zastąpi. Inna sprawa, że zdaniem wielu pań troskliwy tata jest po prostu sexy…

Zastanów się, jakim ojcem chcesz być

Zawsze warto szukać wzorców do naśladowania, również w odniesieniu do ojcostwa. Niestety nie każdy mężczyzna powinien brać przykład z własnego taty. Wzorem może być jednak kolega z pracy lub wujek z zamierzchłej przeszłości. Nie liczą się przecież więzy krwi, tylko pełne zaangażowania podejście do dzieci.

Znajdź innych ojców

Dobrze jest poszukać w gronie znajomych innych ojców, aby dzielić się z nimi doświadczeniami, a w razie potrzeby spytać o radę lub opinię.

Nie naciskaj na seks

Niestety, poród ma często negatywny wpływ na życie seksualne. Wynika to zarówno z czynników fizjologicznych (organizm kobiety musi się zregenerować), jak i np. braku snu. Trzeba być świadomym tych procesów, wykazać się cierpliwością i subtelnie okazywać własne potrzeby. Seks po porodzie może być udany, tyle że wymaga czasu.

Ciesz się z drobiazgów

Pierwsza kąpiel dziecka, pierwsze kroki i spacer koło domu, to jedne z tych drobnych chwil, które warto uwieczniać, a nawet celebrować ze względu na ich wyjątkowość.

Angażuj się i myśl z wyprzedzeniem

Zawczasu zobacz, jak zamontować w aucie fotelik. Naucz się śpiewać kołyskę i opowiadać bajki. Ani na chwilę nie zapominaj o swojej partnerce i roli ojca.

Żródło: healthline.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.