fbpx
Przejdź do treści

Jak przemoc domowa wpływa na rozwój niemowląt?

przemoc wobec ciężanej
Fot.: Milada Vigerova /Unsplash.com

Linda Bullock, emerytowana profesor na University of Missouri Sinclair School of Nursing opublikowała badanie dotyczące zaburzeń rozwoju niemowląt narażonych na przemoc domową.  

Bullock, widząc problem przemocy wobec ciężarnych pacjentów pomogła we wdrożeniu programu Wizyt Domowych Wzmocnionej Przemocy Domowej (DOVE) w wiejskich stanach Missouri. Dowiedziawszy się z domowych wizyt lekarskich, że wiele maltretowanych kobiet miało do dziewięciu różnych partnerów podczas ciąży i w okresie po jej zakończeniu, Bullock przeprowadziła badanie, aby zbadać wpływ wielu postaci ojców na rozwój poznawczy noworodków.  

Przemoc zostawia ślad 

Po przeprowadzeniu testów neurorozwojowych podczas wizyt domowych trzy, sześć i dwanaście miesięcy po urodzeniu, ze zdziwieniem stwierdziła, że niemowlęta kobiet, które miały tylko jednego partnera, który je molestował, miały gorsze wyniki poznawcze w porównaniu z niemowlętami kobiet mających wielu partnerów płci męskiej.  

Odkrycia podkreślają różnorodność sposobów, w jakie postacie wielu ojców mogły pomagać mamie we wspieraniu jej dziecka, niezależnie od tego, czy zapewniało to jedzenie, mieszkanie, opiekę nad dzieckiem czy świadczenia finansowe. W przypadku kobiet, które mają tylko jednego partnera, który je molestował, ojca niemowlęcia, partner mógł nie zapewniać żadnego wsparcia fizycznego ani finansowego, ani odgrywać aktywnej roli w życiu dziecka. Zapracowanym, samotnym matkom może być trudno wiązać koniec z końcem. Nie starcza wówczas czasu, aby dostarczyć zabawki i stymulację, której potrzebują ich niemowlęta, aby osiągnąć kluczowe etapy rozwoju. 

Bullock dodała, że niemowlęta wychodzące z domów, w których występuje przemoc domowa, często mają gorsze wyniki w nauce w szkole z powodu opóźnień w rozwoju neurologicznym i wyższego ryzyka różnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń żołądkowo-jelitowych, problemów z jedzeniem i snem, a także stresu i chorób.  

Potrzebne procedury 

Kiedy pielęgniarki odwiedzają domy, aby sprawdzić kobiety w ciąży i rozwijające się dzieci, chcemy, aby były przeszkolone w rozpoznawaniu sygnałów ostrzegawczych potencjalnej przemocy ze strony partnera– powiedziała Bullock.  

Materiał emerytowanej profesor położnictwa „Dzieci narażone na przemoc intymną ze strony partnera: wpływ wielu ojców” został niedawno opublikowany w czasopiśmie Maternal Child Health Journal. Kanwą do badań była historia posiniaczonej kobiety, która trafiła pod opiekę Bullock w 1983 roku. Od tego momentu Bullock walczy o ustanowienie procedur bezpieczeństwa od przemocy dla pacjentek położnictwa. 

Źródło: sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.