fbpx
Przejdź do treści

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

infekcje intymne zdrowie higiena intymna jak dbać o higienę intymną miejsce
fot. 123rf.com

Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny intymnej zmniejsza ryzyko pojawienia się podrażnień i infekcji. Dodatkowo zapewnia komfort i uczucie świeżości. Jak zatem dbać o higienę miejsc intymnych?

Odpowiednie odżywianie

Istotną rolę odgrywa odżywianie – to, co jemy i pijemy, ma duży wpływ na całe ciało, a w tym także na pochwę i srom. By utrzymać jak najbardziej optymalny stan zdrowia sromu i pochwy, zaleca się dietę bogatą w:

  • Przeciwutleniacze
  • Witaminę E
  • Witaminę C
  • Kwasy tłuszczowe omega-3
  • Kwasy tłuszczowe omega-6
  • Białko
  • Probiotyki

Umiar w pielęgnacji

Błony śluzowe pochwy i zewnętrznych narządów płciowych chronione są śluzem i pożytecznymi bakteriami Lactobacillus wytwarzającymi kwas mlekowy. Bakterie utrzymują kwaśny odczyn pochwy i chronią przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dlatego też miejsca intymne należy myć regularnie, ale delikatnie, by nie wypłukać „dobrych” bakterii. Preparaty stosowane do higieny miejsc intymnych powinny podtrzymywać kwaśne ph (3,8-4,2) i chronić naturalną mikroflorę. Należy unikać płynów zawierających drażniące detergenty SLS i SLES, parabeny, sztuczne barwniki, konserwanty i substancje zapachowe.

Higiena podczas miesiączki

Podczas miesiączki szczególną uwagę należy przywiązać do higieny miejsc intymnych. Tuż po przebudzeniu, jak i wieczorem, warto wziąć prysznic – gorąca kąpiel w wannie nasila krwawienie. W ciągu dnia o higienę należy dbać w miarę potrzeb. Ważna jest częsta wymiana podpasek lub tamponów – na pożywce z krwi mnożą się bakterie, a wilgotna podpaska sprzyja odparzeniom.

Właściwa depilacja

Włosy łonowe pełnią wiele ważnych funkcji np. chronią delikatną skórę sromu przed tarciem podczas stosunku. Jednak żadne z przeprowadzonych badań nie dowodzi, że pełnią one istotną funkcję dotyczącą higieny intymnej. Niestety zbyt przesadna depilacja sprzyja infekcjom i chorobom skóry. Ostrze może podrażniać mieszki włosowe i powodować otarcia. By uniknąć problemów warto zmniejszyć częstotliwość golenia. Co więcej, zawsze należy korzystać z czystej, ostrej i zdezynfekowanej golarki.

Po skorzystaniu z toalety

Jedną z ważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać podczas wycierania miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety jest kierunek wycierania – zawsze od pochwy w kierunku odbytu. Zanieczyszczenie cewki moczowej zwiększa ryzyko infekcji.

Po seksie

Po współżyciu seksualnym należy zrobić siusiu. Dzięki temu usuniemy wszystkie bakterie, które mogłyby przedostać się do cewki moczowej.

Kontrola

W przypadku podejrzenia infekcji, pieczenia, nadmiernych upławów, nieprzyjemnego zapachu lub niepokojącego koloru wydzieliny z miejsc intymnych niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.