fbpx
Przejdź do treści

Jak poznać płeć dziecka w 6 tygodniu ciąży? Metoda Ramziego i jej skuteczność

Dr Ismail starał się ustalić, czy istnieje związek pomiędzy płcią dziecka a powstaniem łożyska – fot. 123rf

Chłopiec czy dziewczynka? Chociaż niektórzy wolą mieć niespodziankę, to zdecydowana większość przyszłych rodziców już niemalże od samego początku zastanawia się, jakiej płci będzie ich dziecko. Czy da się poznać płeć dziecka już w 6 tygodniu ciąży? Według dra Saama Ramziego Ismaila – tak. Na czym polega jego metoda?

Dawniej, do określenia płci płodu, kobiety wykorzystywały jedynie domowe sposoby, które niestety okazywały się bardzo zawodne. Po dziś dzień niektórzy twierdzą, że córka odbiera mamie urodę, a syn sprawia, że pięknieje.

Obecnie, podczas kontrolnego badania USG, które ma miejsce zazwyczaj pod koniec pierwszego trymestru ciąży, z dość dużym prawdopodobieństwem ginekolog jest w stanie określić płeć płodu. A co w przypadku, gdyby przyszli rodzice chcieli wiedzieć już wcześniej? Czy to w ogóle możliwe?

Jak poznać płeć dziecka w 6 tygodniu ciąży? Teoria Ramziego

Teorię Ramzi, zwaną czasami teorią Ramziego lub metodą Ramzi, jak sama nazwa wskazuje, opracował dr Saam Ramzi Ismail.

Dr Ismail starał się ustalić, czy istnieje związek pomiędzy płcią dziecka a powstaniem łożyska. Szczególną uwagę zwracał on na położenie kosmówki czyli tkanki, z której zbudowane jest łożysko. Jego zdaniem u chłopców znajduje się ona po prawej stronie pęcherzyka ciążowego, a u dziewczynek po lewej. 

“Jeżeli tylko pacjentka ma robione USG pomiędzy 6-9 tygodniem z jakichkolwiek wskazań – to naprawdę bez trudności da się ocenić, czy łożysko jest po lewej czy po prawej stronie” – czytamy na stronie Mamy Ginekolog. Tak więc, określenie płci podczas badania USG już w 6 tygodniu ciąży nie powinno stanowić żadnego problemu. Jednak jak to jest naprawdę?

Teoria Ramziego a badania naukowe

Choć teoria Ramziego wydaje się być bardzo interesująca i kusząca, to niestety nie została ona potwierdzona żadnymi badaniami naukowymi.  

Mama Ginekolog, podobnie jak chyba zdecydowana większość lekarzy ginekologów, do doszukiwania się związku pomiędzy płcią dziecka a powstaniem łożyska podchodzi dość sceptycznie.

„Ta teoria NIE jest naukowa – jest to jakaś dziwna teoria, która udaje teorię naukową w bardzo IDEALNY sposób” – pisze na swoim blogu. 

Określenie płci dziecka

W okolicy 16 tygodnia ciąży narządy płciowe u płodu są już dość dobrze widoczne, dlatego ginekolog z dość dużym prawdopodobieństwem jest w stanie określić płeć maluszka. Złe ułożenie dziecka, czy stary aparat USG mogą jednak wprowadzić w błąd, co obecnie zdarza się już naprawdę dość rzadko. 

Kolejną bardzo wiarygodną metodą, która z niemalże z 99,9% pewnością pozwala określić płeć dziecka, jest badanie wolnego płodowego DNA (NIPT). Badanie można wykonać już około 10 tygodnia ciąży. Co najważniejsze, ten nieinwazyjny test prenatalny wykrywa zaburzenia chromosomów u płodu, a więc dostarcza bardzo cennych informacji. Z badania możemy się dowiedzieć, czy u maluszka wystąpią wady genetyczne.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.