fbpx
Przejdź do treści

Jak poradzić sobie ze skurczami? Skuteczne sposoby

skurcze w ciąży skurcz jak pomóc
fot. 123rf.com

Skurcze porodowe – to ich obawia się większość przyszłych mam. Napinanie i rozluźnianie mięśni macicy sprawia, że dziecko przesuwa się w dół w kierunku szyjki macicy. Wiele kobiet, by złagodzić swoje lęki, szuka najlepszych pozycji przyspieszających poród i pomagających poradzić sobie ze skurczami.

Pozycje, które pomagają poradzić sobie ze skurczami

Głębokie przysiady

Przyjęcie pozycji pionowej pomaga szybciej i łagodniej „przejść” skurczowi przez ciało. „Przysiady otwierają miednicę i pozwalają dziecku zejść niżej. Uciskają szyjkę macicy, co sprzyja jej rozszerzaniu” – mówi Samantha Greiner, doula porodowa i poporodowa.

Cawthon, certyfikowana doula dodaje, że jest to jej ulubiona pozycja, z której mogą korzystać mamy, ponieważ przyspiesza poród dociskając dziecko i „odciąża dolną część pleców”.

Siedzenie na piłce

Kucanie bywa trudne, dlatego lepiej spróbować usiąść na piłce. „Siedzenie na piłce porodowej pomaga wbić dziecko do miednicy, a obracanie się na piłce pomaga ukołysać dziecko” — mówi Cawthon.

Siedzenie w toalecie

Choć może wydawać się dziwne i dość kontrowersyjne, pozycja w kucki pomaga dziecku w narodzinach i łagodzi skurcze porodowe.

Pozycja spoczynkowa między skurczami

Leżenie na boku

Narodziny dziecka to ogromny wysiłek, dlatego rodząca powinna odpoczywać, kiedy tylko może. Początkowo, przerwy pomiędzy skurczami są dość długie. Zamiast stać, dobrze jest się położyć. Pozycja pionowa pomaga podczas skurczu, ale utrudnia relaks. Z kolei leżąc łatwiej odpocząć i nabrać sił.

Leżenie na boku „pomaga otworzyć miednicę i daje dziecku miejsce do poruszania się w dół” – mówi Cawthon. Dodaje, że pomaga to dziecku obrócić się, jeśli znajduje się w dziwnej pozycji.

Pozycje angażujące dziecko

Na czworakach

Zdaniem Cawthon, bycie na czworakach „Zwalnia nacisk na plecy i daje dziecku przestrzeń do obracania się(…)”. Będąc w tej pozycji, poproś doulę lub partnera, aby uciskał biodra, co może pomóc złagodzić ból pleców.

Podnoszenie brzucha

Jak mówi Greiner, uniesienie i „podwinięcie” brzucha jest kolejną świetną i wartą uwagi pozycją. Partner lub osoba towarzysząca przy porodzie powinna stanąć za ciężarną będącą w pozycji na czworakach i przy pomocy rąk lub szalika unieść jej brzuch. Choć podnoszenie brzucha może wydawać się nieco dziwne i niewygodne, pomaga dziecku osiągnąć optymalną pozycję.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.