fbpx
Przejdź do treści

Jak poradzić sobie po poronieniu? E-learning z psycholożką Katarzyną Mirecką

Poronienie budzi różne emocje i wywołuje w ludziach różne reakcje – od żalu i żałobę po ulgę. Dlatego też mówienie o stracie może konfrontować z uczuciami, których nie chcemy. Jak poradzić sobie z tym trudnym doświadczeniem? Zapraszamy na E-learning z psycholożką i psychoterapeutką Katarzyną Mirecką.

Badania przeprowadzone w dwóch londyńskich szpitalach pokazały, że kobiety doświadczają całego wachlarza emocji po poronieniu.

Kobiety po stracie najczęściej mówią o tym, że poronienie wpłynęło głównie na ich relacje z bliskimi, codzienne funkcjonowanie oraz efektywność pracy. Co ważne, około 40% przebadanych mówiło o symptomach, które można uznać za przejawy zespołu stresu pourazowego. Nietrudno wtedy o poczucie, że nagle straciło się kontrolę nad swoim życiem. 

Stan psychiczny kobiety, która urodziła, jest przedmiotem troski specjalistów. Położne i lekarze są wyczuleni na stan psychiczny pań w okresie okołoporodowym. Co z kobietami po stracie? Ten temat wydaje się być pomijany.

Utrata ciąży, choć tak powszechna, nadal jest tematem tabu. Kobiety są zachęcane, aby nie przywiązywać się do ciąży w jej początkowych tygodniach i nic nie mówić na jej temat. To jednak oznacza, że strata jest doświadczeniem bardzo izolującym. 

UWAGA! Każdy płatny E-learning dostępny jest za darmo w ramach KONTA PREMIUM. Wybierając Konto Premium otrzymasz od nas wiele innych atrakcyjnych bonusów. Sprawdź!

Jak poradzić sobie po poronieniu?

Doświadczenie poronienia może przebiegać w różnoraki sposób. Kobieta może przeżyć stratę łagodnie, może być trochę bardziej smutna, może potrzebować więcej snu. Może być też tak, że „coś” zacznie się dziać z opóźnieniem, po kilku miesiącach. Wiadomo, że skutki poronienia są rozległe i niedoszacowane.

Jak poradzić sobie po poronieniu? Do kogo zwrócić się po pomoc? Jak poukładać swoje emocje? Zapraszamy na E-learning pt. „Jak poradzić sobie po poronieniu?” z psycholożką i psychoterapeutką Katarzyną Mirecką. Pod każdym nagraniem z ekspertką znajdziesz również dokument PDF, który z zwięzły i zrozumiały sposób wyjaśnia tematykę filmu. Z tej lekcji dowiesz się:

  1. Jak rozmawiać o poronieniu.
  2. Co dzieje się z kobietą po poronieniu.
  3. Z jakimi emocjami wiąże się pogrzeb po poronieniu.
  4. Jakie są psychologiczne aspekty wczesnego poronienia.
  5. Jak przebiega poronienie ciąż „szczególnych”.
  6. Co zrobić z wyprawką po poronieniu.
  7. Jak wygląda żałoba po poronieniu. 

Zapraszamy na lekcję! Wejdź >>TUTAJ<<

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Katarzyna Mirecka

Psycholożka i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Nottingham. Ukończyła 4-letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Rasztów. Pracuje z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, indywidualnie oraz grupowo.

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.