fbpx
Przejdź do treści

Jak poprawić płodność w 90 dni?

Brzmi to kosmicznie, ale warto spróbować wyobrażać sobie, że w ciele powstają jajeczka „najlepszego sortu”, zamiast się o nie martwić. – 123rf.com

Długo wydawało się, że to przede wszystkim wiek determinuje szanse na rodzicielstwo. Z przeprowadzanych ostatnio badań wynika jednak, że jakość komórek jajowych zależy od wielu różnych czynników.

Zegar biologiczny tyka, przynajmniej dotąd żywiono takie przekonanie. Tymczasem naukowcy doszli do wniosku, że w trakcie „płodnościowych lat” produkcja dodatkowych jajeczek jest możliwa. Ich wytwarzaniem zajmują się komórki macierzyste w obrębie jajników.

Komórka jajowa

Kobiety rodzą się z określoną liczbą komórek jajowych. W chwili przyjścia na świat wynosi ona około 1–3 milionów komórek jajowych, choć u niektórych może wynosić jedynie kilkadziesiąt tysięcy. Podczas pierwszej miesiączki zazwyczaj będzie ich mniej więcej 400 tysięcy, zaś w okresie menopauzalnym – zaledwie 10 tysięcy. Wśród nich jest ta wyjątkowa, najlepszej jakości i gotowa do zapłodnienia. Nim do tego dojdzie, mija trochę czasu – dlatego tak ważne jest, by ją przygotować. Dojrzewanie komórki jajowej trwa około 90 dni.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl