fbpx
Przejdź do treści

Jak poprawić płodność u mężczyzny?

męska płodność
fot. 123rf.com

Problem niepłodności jest wciąż bardzo powszechnie kojarzony z kłopotami z zajściem w ciążę u kobiet. Tymczasem temat w równym stopni dotyczy również mężczyzn. Z roku na rok wzrasta świadomość u par, dzięki czemu udaje się skutecznie zdiagnozować i leczyć coraz więcej przypadków. W jaki sposób rozpoznać problem i jak poprawić męską płodność?

PŁODNOŚĆ U MĘŻCZYZN

Osobista natura problemu niepłodności sprawia, że wiele osób nim dotkniętych czuje swego rodzaju odosobnienie. Niestety, skala zjawiska z roku na rok wzrasta i dotyczy coraz większej grupy ludzi – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Według najnowszych danych niepłodność może dotknąć nawet ok. 15–20% par starających się o dziecko. Działanie w tej sprawie podjęła nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dopisując niepłodność do listy chorób społecznych. Z danych InviMedu wynika, że aż w 36% przypadków przyczyną niepłodności jest czynnik męski.

DIAGNOSTYKA PRZEDE WSZYSTKIM

Podstawą leczenia każdej dolegliwości jest diagnostyka – nie inaczej jest w przypadku problemów z płodnością u panów. Profilaktyką i leczeniem chorób męskiego układu rozrodczego zajmuje się androlog.

„Pierwszym krokiem do lepszego zadbania o płodność mężczyzny będą regularne wizyty u specjalisty. Warto zadbać o wyrobienie sobie takiego nawyku – zwłaszcza w przypadku planowania potomstwa, teraz lub w przyszłości. Wielu panów decyduje się na wizytę u lekarza dopiero w momencie, gdy starania o dziecko nie przynoszą skutku, a badania nasienia pozostawiają wątpliwości. Profilaktyka to nie tylko klucz do prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego, ale przede wszystkim możliwość wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości i zaburzeń” – tłumaczy lek. med. Piotr Dzigowski, specjalista urolog, androlog kliniczny z Kliniki InviMed w Warszawie.

CZAS NA ZMIANY W DIECIE

Regularne badania i kontrola stanu zdrowia to jedno, ale wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego ma także to, co ląduje na naszym talerzu. Kluczem do sukcesu będzie dieta odpowiadająca na bieżące potrzeby męskiego organizmu. W tym celu warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże dostosować jadłospis i wskaże produkty, po które należy sięgać.

O czym muszą pamiętać przyszli ojcowie? Przede wszystkim dieta propłodnościowa
powinna opierać się na zbilansowaniu składników odżywczych. Co więcej, warto ją stosować regularnie, a nie tylko w czasie starań o dziecko. Jednocześnie należy zrezygnować z dań typu fast-food, stosowania używek (m.in. alkohol, nikotyna) oraz gotowych wyrobów z wysoką zawartością cukru i olejów.

W ZDROWYM CIELE…, CZYLI JAK POPRAWIĆ PŁODNOŚĆ

Zdrowie w przypadku płodności nie ogranicza się wyłącznie do diety i badań lekarskich. U panów duże znaczenie ma również styl życia. W dzisiejszych czasach okazji do aktywności fizycznej coraz mniej – tym bardziej należy zadbać zwłaszcza o ten aspekt codziennego funkcjonowania. Praca przy biurku i brak ruchu mogą obniżyć ruchliwość plemników, co z kolei będzie skutkować problemem niepłodności. Do tego często dochodzą także podatność na stres oraz problemy ze snem. Regularne podejmowanie nawet niewielkiej aktywności, np. jazda na rowerze, spacer, pomoże przywrócić do normy funkcjonowanie organizmu.

Jak poprawić płodność u mężczyzny? Duże znaczenie w tej kwestii ma również ubiór, a zwłaszcza… dolna część garderoby. Obcisła bielizna oraz spodnie mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie narządów rozrodczych u panów. Wysokie temperatury w miejscach intymnych wpływają na spadek jakości nasienia. Co więcej – podczas starań o dziecko warto zrezygnować z sauny oraz solarium.

PROBLEMY Z PŁODNOŚCIĄ – JAK O NICH ROZMAWIAĆ?

Rozmowa o niepłodności może być szczególnie trudna – zwłaszcza dla panów. Ojcostwo zawiera w sobie bardzo wiele cech, które są na stałe przypisane obowiązującemu wzorcowi mężczyzny. Problem niepłodności może podkopać pewność siebie, ale wpływa także na poczucie własnej wartości. Dlatego tak ważne w tego typu rozmowach jest zrozumienie i wsparcie ze strony partnerki. Zachowanie równowagi emocjonalnej jest szczególnie ważne w procesie terapii – skrywanie emocji potęguje frustrację i może skutkować pogorszeniem relacji z drugą osobą. Dlatego w przypadku leczenia niepłodności warto korzystać także ze wsparcia psychoterapeuty. Wartość takich rozmów może się okazać nieoceniona na każdym etapie leczenia.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Lek. med. Piotr Dzigowski

Ekspert

Lek. med. Piotr Dzigowski

Specjalista urolog, androlog kliniczny. Lekarz, przed którym urologia i andrologia nie mają tajemnic. Ma znakomity kontakt z pacjentami, co udowadnia nie tylko podczas indywidualnych konsultacji, ale także podczas warsztatów „Męskie sprawy”, cyklicznie organizowanych w klinice InviMed Warszawa. Specjalista z ogromną wiedzą i doświadczeniem w leczeniu niepłodności męskiej. Jeden z nielicznych certyfikowanych andrologów klinicznych w Polsce.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.