fbpx
Przejdź do treści

Jak poprawić płodność mężczyzny – metody leczenia męskiej niepłodności

jak poprawić płodność
Jak poprawić płodność mężczyzny i polepszyć jakoś jego nasienia? || Fot. alexkoral/ 123RF

Coraz więcej mężczyzn ma problemy z płodnością. Diagnoza o słabym nasieniu często wprowadza pacjentów w konsternację. Czy można poprawić swoją płodność? Jak polepszyć nasienie – suplementy czy operacja? Kiedy należy rozważyć inseminację i in vitro? Na te i inne pytania dotyczące leczenia męskiej niepłodności odpowiada dr Jarosław Niemoczyński, specjalista z Kliniki Bocian.

Mężczyzna zwykle sprawdza swoją płodność, gdy próbuje zostać ojcem i przez dłuższy okres nie udaje się osiągnąć sukcesu. Wykonuje wtedy podstawowe badanie nasienia, które wstępnie określa jego stan płodności.

Pamiętajmy jednak, że warto o swojej płodności pomyśleć wcześniej i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w przyszłości będę chciał zostać tatą i czy powinienem przeprowadzić diagnostykę w kierunku płodności” – zwraca uwagę dr Niemoczyński z Kliniki Bocian.

Kto powinien zbadać płodność wcześniej?

Oto czynniki, które mogą wpływać na późniejszą płodność mężczyzny i tym samym są wskazaniem do wcześniejszych badań płodności:

 • Problemy ciążowe jego mamy (otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu), komplikacje porodowe, przedwczesny poród;
 • Nieprawidłowości w okresie pokwitania – problemy ze zstąpieniem jąder, stulejka, infekcje i urazy jąder, skręty jąder, operacje w tej okolicy.

Co wpływa negatywnie na męską płodność?

Większość z nas uważa, że to może być stres – jednak stres jest rzeczą niewymierną i każdy radzi sobie z nim inaczej. Na pewno stresująca praca może psychicznie wpływać na nas negatywnie, jednak ważniejsze są tutaj czynniki zewnętrzne” – mówi dr Niemoczyński z Kliniki Bocian.

Do czynników zewnętrznych, które źle wpływają na jądra, a tym samym na płodność, należą chociażby:

 • Przegrzewanie jąder – praca siedząca, praca w wysokiej temperaturze, zbyt obcisła bielizna zrobiona ze sztucznych materiałów, trzymanie laptopa na kolanach etc.
 • Używki, narkotyki – nawet marihuana, która upośledza przede wszystkim jakość nasienia.
 • Sterydy – szczególnie przyjmowane bez konsultacji z lekarzem.
 • Nadwaga – wpływa negatywnie na spermiogenezę.
 • Toksyczne związki chemiczne pojawiające się w otoczeniu – są w pożywieniu, opakowaniach zrobionych ze sztucznych tworzyw, w zanieczyszczonym powietrzu, wodzie i innych.
 • Fitoestrogeny, czyli hormony żeńskie pochodzenia roślinnego – mogą wpływać negatywnie na jakość nasienia.

Co wpływa pozytywnie na jakość nasienia?

 • Aktywność fizyczna, do której zawsze zachęcamy (musi być jednak umiarkowana – zbyt intensywna również nie działa na korzyść płodności).
 • Odpowiednia dieta – bogata w mikro- i makroelementy (m.in. cynk, który znajdziemy w pestkach dyni i słonecznika), kwas foliowy (warto mieć w swoim menu warzywa strączkowe oraz zielone), a także inne witaminy (w tym witaminę C, która jest silnym przeciwutleniaczem, co pozwala redukować ilość wolnych rodników i tym samym chronić organizm przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego – silnie zagraża on męskiej płodności).
 • Częste współżycie, które poprzez stymulacje jąder, może polepszyć jakość nasienia.

Jak leczyć męską niepłodność?

1. Terapia farmakologiczna – leczenie za pomocą hormonów. Dotyczy bardzo małego zakresu schorzeń endokrynologicznych. Powinna być prowadzona przez lekarzy specjalistów w tej dziedzinie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na efekty, które nie zawsze przychodzą.

2. Suplementy diety – popularne i łatwe w użyciu. Suplementy to nie są leki, ale dodatki, które mają uzupełnić dietę. Nie zawsze pomagają w odbudowie nasienia, czasami mogą wręcz zaszkodzić. Zawsze trzeba skonsultować się najpierw z lekarzem i sprawdzić, jakich suplementów organizm rzeczywiście potrzebuje.

3. Operacyjna – leczenie chirurgiczne. Najczęściej jest to leczenie operacyjne żylaków powrózka nasiennego. Żeby podjąć decyzję o takiej operacji, należy skonsultować się z urologiem oraz andrologiem – ocenić wszystkie za i przeciw, ewentualne korzyści, a także powikłania mogące wynikać z takiej operacji.

Jakie są inne metody leczenia męskiej niepłodności?

Zdarza się, że wystąpienie czynnika męskiego uniemożliwia parze naturalne zajście w ciążę. Wskazane są wtedy metody wspomaganego rozrodu:

 • Inseminacja – spreparowane nasienie wprowadzamy bezpośrednio do macicy kobiety. W laboratorium możemy w ciągu kilku godzin diametralnie zmienić parametry nasienia, czego nie jesteśmy w stanie osiągnąć stosując leki czy suplementy.
 • In vitro – jak wynika z obserwacji klinik, czynnik męski coraz częściej kwalifikuje pacjentów do skorzystania właśnie z tej metody.

Jakie zaburzenia mogą być wskazaniem do skorzystania z in vitro?

 • bardzo mała ilość plemników,
 • obniżona ruchliwość plemników,
 • nieprawidłowa budowa plemników,
 • brak plemników w ejakulacie (gdy z badań wiemy, że mogą być w jądrach i możemy je stamtąd wydobyć),
 • wady genetyczne u mężczyzn – po zapłodnieniu możemy zbadać zarodki pod kątem ewentualnych schorzeń genetycznych, które mogą wynikać ze stanu chorobowego mężczyzny.

Metoda in vitro jest stosowana, gdy wszystkie inne metody zawiodą. Jest ostatnią szansą na biologiczne rodzicielstwo dla mężczyzn, u których inne terapie nie przyniosły upragnionego skutku. Warto więc mieć to na uwadze i nie załamywać się po pierwszych niepowodzeniach. Współczesna medycyna może wiele zdziałać” – podsumowuje dr Jarosław Niemoczyński z Kliniki Bocian.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Dr Jarosław Niemoczyński

Wybitny ekspert z 30-letnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności. Zajmuje się in vitro od chwili wprowadzenia metod IVF w Polsce. Posiada specjalizację z zakresu ginekologii i położnictwa, od lat zajmuje się również andrologią. Prowadzi zespół medyczny Kliniki Bocian w Warszawie, zapewniając pacjentom najwyższy standard opieki i leczenia. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, ukończył też liczne szkolenia i kursy specjalistyczne.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.