fbpx
Przejdź do treści

Jak dobre ojcostwo wpływa na zdrowie córek?

ojcostwo córka relacje z dziećmi dziecko dorastanie psychologia wychowanie
Foto: unsplash

Co ojcowie mają wspólnego ze zdrowiem fizycznym córek? Jak się okazuje, dużo. Już niemowlęta i małe dzieci, których ojcowie są mocno zaangażowani w ich opiekę, śpią lepiej i dłużej śpią.

Dobre ojcostwo zmniejsza szanse córek na nadwagę i wspiera radzenie sobie ze stresem. Córki, które mają dobre relacje ze swoimi ojcami, rzadziej angażują się w ryzykowne zachowania, takie jak picie alkoholu, narkotyki i seks bez zabezpieczenia.  

Sen to prawidłowa waga 

Analizując dostępne badania naukowe, zauważamy, że dzieci, które są dobrze wypoczęte w tych wczesnych latach, są mniej narażone na otyłość w dzieciństwie i młodości — i później. Ma to znaczenie, ponieważ otyłe córki częściej cierpią na problemy zdrowotne przez całe życie, które często zaczynają się w wieku nastoletnim: cukrzyca, choroby serca, problemy z kręgosłupem i stawami, problemy z trawieniem, bezsenność i bezdech senny.  

Otyłe kobiety mają również więcej poronień i przedwczesnych porodów oraz więcej nowotworów piersi. Inne badania wskazują, że dobre ojcostwo ma również wpływ na system regulacji stresu u młodej córki. Wiemy, że sposób, w jaki bardzo małe dzieci uczą się radzenia sobie ze stresem, jest wzorcem, który ma tendencję do pozostawania z nimi przez resztę naszego życia. Kiedy więc tata uczy swoją bardzo młodą córkę, jak radzić sobie ze strachem przed “potworami”, daje jej zdrowy nawyk, który zwykle towarzyszy jej do końca życia. Stale wysoki poziom kortyzolu jest szkodliwy dla naszego zdrowia – prowadzi do wyższego ciśnienia krwi, szybszego tętna w spoczynku i większej liczby chorób związanych ze stresem. 

Poprawne relacje w rodzinie: mniej ryzykownych zachowań  

Wyniki badań wskazały, że córki, które mają dobre relacje z ojcami, mają niższy poziom kortyzolu niż te, które takich relacji nie posiadają. Ankiety wykazały też, że poprawne więzi emocjonalne to mniej bezsenności, bólów głowy i problemów żołądkowych. Po drugiej stronie medalu są: zaburzenia odżywiania, nadużywanie narkotyków i alkoholu oraz ryzykowne praktyki seksualne, które mogą prowadzić do choroby lub niezaplanowanej ciąży.  

Podsumowując, dobre ojcostwo jest jednym z ważnych czynników wpływających na zdrowie córki – nie tylko jako dziecka, ale także jako nastolatki i dorosłej. 

Źródło: www.psychologytoday.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.

Najnowsze artykuły