fbpx
Przejdź do treści

Jak noworodek rozpoznaje swoją mamę?

noworodek mama matka jak poznaje głos mowa rozwój
fot. 123rf.com

Przyszła mama – najczęściej tuż przed porodem – martwi się i i zastanawia, skąd maluszek będzie wiedział, że to właśnie ona jest jego mamą. Jak ją rozpozna? Jak wyczuje różnicę pomiędzy nią, a inną kobietą? Wszystko sprowadza się do zmysłów.

Czy noworodki rozpoznają swoją matkę po urodzeniu?

Oczywiście, że tak. Niemowlę używa czterech ważnych zmysłów, które pomagają mu w zidentyfikowaniu mamy: słuch, węch, dotyk i wzrok.

„Badania wykazały, że podczas kontaktu noworodka z mamą „skóra do skóry”, zachodzą znaczące zmiany w parametrach życiowych —  tempo oddechu i tętno zwalniają (…)”– wyjaśnia pediatra dr Jessica Madden.

Noworodek od razu wie, że jest trzymany przez matkę. Ale skąd? To znowu ta kombinacja zmysłów. Niemowlęta mogą słyszeć głos swojej matki, gdy są w macicy. 

Istnieją dowody na to, że dzieci zaczynają rozpoznawać głos matki już w trzecim trymestrze ciąży” – mówi pediatra dr Rebekah Diamond.

„Zaraz po urodzeniu, niemowlęta zdają się rozpoznawać głos matki i wolą jej głos od innych. Preferują również dźwięki wydawane w języku, którym mówiła ich matka podczas ciąży, co dodatkowo pokazuje, jak bardzo mowa mamy wpłynęła na rozwój ich mózgu”.

Badanie z 2012 r., opublikowane w Acta Paediatrica wykazało, że nienarodzone dzieci aktywnie słuchają głosu matki w jej łonie, w szczególności w ciągu ostatnich 10. tygodni ciąży. 

Czy dzieci rozpoznają bicie serca matki?

Od około siódmego miesiąca ciąży, płód nieustannie słyszy bicie serca matki, dlatego po porodzie, gdy niemowlę przytulone jest do mamy i słyszy bicie jej serca – uspokaja się.

„W trzecim trymestrze mózg płodu rozwinął się wystarczająco, aby móc rozpoznać, że to bicie serca jest ważnym dźwiękiem. Reagowanie na dźwięk bicia serca matki jest również ważne dla dalszego rozwoju mózgu płodu”.

– wyjaśnia Diamond.

Czy noworodki rozpoznają zapach swojej mamy?

Niemowlęta nie tylko rozpoznają zapach swojej matki, ale dzięki niemu uspokajają się.

„Na OIOM-ie, na którym pracuję, mamy małe saszetki, w kształcie serca, które mają zapach ciała matki. Trzymamy je w izolatkach (inkubatorach) pacjentów. Saszetki te pomagają naszym wcześniakom zachować spokój i łączność z matkami podczas hospitalizacji i separacji”. – dodaje Madden.

Płód jest nieustannie „narażony” na wyjątkowy zapach i smak płynu owodniowego matki, który przyczynia się do wysoce rozwiniętego zmysłu węchu dziecka po urodzeniu. Zapach skóry mamy odpręża dziecko i wytwarza pomiędzy mamą a dzieckiem wyjątkową więź.

„Możliwość wąchania, słyszenia, smakowania i dotykania matki ułatwia dzieciom przejście do życia poza macicą, sprzyja nawiązywaniu więzi, a także może pomóc dzieciom (i ich mamom) szybciej zacząć karmić piersią.”  – wyjaśnia Madden.

Kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać twarze rodziców?

Istnieją pewne dowody sugerujące, że dziecko zaczyna preferować twarz swojej mamy już w kilka godzin po urodzeniu. „Dzieci rodzą się z rozmytym wzrokiem i widzą wyraźnie tylko te rzeczy, które są bardzo blisko nich”, wyjaśnia Diamond. „Oznacza to, że twarze, których mogą się nauczyć, a następnie rozpoznać, pochodzą od osób, które trzymają je najbliżej”.

Według Diamonda, w wieku trzech miesięcy, dzieci „doskonale” odróżniają twarze swoich matek od twarzy obcych i bardzo je preferują.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.