fbpx
Przejdź do treści

Jak nie zwariować w szale świątecznych zakupów

świąteczne zakupy

Aż 30 proc. świątecznego domowego budżetu przeznaczamy na prezenty, tylko niewiele więcej, bo 33% pochłaniają wydatki na artykuły spożywcze. – wynika z Raportu Deloitte ,,Polaka przepis na Święta – szturm na sklepy czy zakupy kontrolowane”.

Jak robić przedświąteczne zakupy, by sprawiały więcej przyjemności niż stresu doradza Agnieszka Nizio, dyrektor Centrum Handlowego 3 Stawy z Katowic.

1. Przygotuj listę

Na przedświąteczne zakupy najlepiej udać się z listą. Warto jak najwięcej rzeczy przemyśleć i zaplanować jeszcze w domu. W ten sposób zaoszczędzimy czas, nerwy i zapanujemy nad wydatkami. Jednocześnie warto podczas zakupów mieć ,,oczy otwarte”. Jeżeli wpadnie nam w oko coś wyjątkowego warto zmienić plany i nie uganiać się za czymś, czego ostatecznie nie znajdziemy. Tym bardziej, że w sklepach można trafić na wiele przedświątecznych obniżek.

2. Nie czekaj na ostatni moment

Warto zapisać na liście propozycje awaryjne. Pamiętajmy, że to okres przedświąteczny i wiele rzeczy może być wykupionych, a sklepy nie zawsze nadążają z uzupełnianiem oferty. Jeżeli zamierzamy kupić na prezent ubrania, zróbmy to jak najwcześniej. Przed samymi świętami popularne rozmiary mogą być przebrane. Pośpiech nie jest dobrym doradcą.

3. Ustal limit

Ustalmy sobie limit, jaki chcemy przeznaczyć na prezenty i konsekwentnie się go trzymajmy. Dzięki temu nie zrujnujemy portfela i jednocześnie sprecyzujemy propozycje prezentowe. Prezent drogi wcale nie musi być dobry. Czasem za niewielką kwotę można kupić coś, co sprawi bliskiej osobie radość.

4. Zachowaj paragony i uważaj na ,,świąteczne hity”

Są to rzeczy szczególnie promowane i eksponowane w czasie świąt np. książki, zabawki lub gry planszowe. Czasem sprzedawane w promocyjnych cenach. Weźmy pod uwagę, że inny członek rodziny może wpaść na ten sam pomysł.

Dobrze jest zachować wszystkie paragony. Dzięki temu możemy uratować sytuację po świętach, jeżeli kupiliśmy zły rozmiar lub prezent się powtórzył. Czasem warto skonsultować swoje plany z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie produkty można zwrócić. Najlepiej zapytać o to sprzedawcę.

5. Sprawdźmy towar przed zakupem

Jeżeli decydujemy się na sprzęt elektroniczny lub urządzenia na baterie, koniecznie poprośmy w sklepie o sprawdzenie czy dobrze działa. Mamy do tego pełne prawo, a sprzedawca obowiązek. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania bliskiej osoby w Wigilię.

6. Cierpliwość i życzliwość

Sprzedawca też człowiek i może się pomylić, dlatego bądźmy cierpliwi i życzliwi. Nie zakładajmy, że obsługa sklepów jest naszym wrogiem, zazwyczaj jej także zależy, by pomóc rozwiązać nam problem. Każde nieporozumienie, zwrot lub reklamację można wyjaśnić spokojnie i bez zbędnych nerwów. Pamiętajmy, że w tym okresie praca w handlu jest szczególnie ciężka. Nie ma sensu psuć sobie i innym świątecznego nastroju.

7. Nie kupuj prezentu na siłę

Trudno podejmować decyzje zakupowe, kiedy jest się zmęczonym i sfrustrowanym. Czasem dobrym rozwiązaniem może okazać się karta upominkowa. Aż 28 proc. Polaków deklaruje, że cieszyłoby się z bonu na ubrania lub kosmetyki.

8. Zachowaj zdrowy rozsądek

W przedświątecznym wyścigu zakupowym nie zapominajmy o tym, co podczas świąt jest najważniejsze. Święta to nie konkurs na najlepszy prezent i najpiękniej udekorowany stół lub choinkę, ale czas, który mamy miło spędzić z bliskimi.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Jolanta Drzewakowska

redaktorka naczelna Chcemy Być Rodzicami, jedynego pisma poradnikowego dla osób starających się o dziecko. Z wykształcenia prawniczka i coach. Matka dwójki dzieci.