fbpx
Przejdź do treści

Jak można leczyć endometriozę i od czego zależy wybór terapii?

Endometrioza leczenie
Fot: spukkato / 123RF Zdjęcie Seryjne

Endometrioza nierzadko utrudnia zajście w ciążę, ale – jeśli będzie prawidłowo leczona – nie wyklucza macierzyństwa. Przebieg terapii bywa jednak zróżnicowany i dlatego warto znać czynniki, które mają na niego wpływ.

Endometrioza wiąże się z występowaniem błony śluzowej macicy poza jej obrębem. Czasem choroba przebiega bez wyraźnych objawów. Wówczas stwierdza ją np. chirurg podczas zabiegu wykonywanego w związku z inną dolegliwością.

U wielu kobiet endometrioza powoduje jednak dotkliwe bóle w okolicach miednicy, nasilające się podczas miesiączki, stosunku lub oddawania moczu. Oczywiście spektrum objawów może być znacznie szersze.

Jakie leczenie będzie potrzebne? Tak wiele czynników!

Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób leczenia endometriozy. Wybór optymalnej terapii uzależniony jest od wielu istotnych czynników, takich jak:

– Wiek pacjentki

– Charakter i nasilenie objawów

– Pragnienie zajścia w ciążę

– Priorytety pacjentki – czy bardziej zależy jej na zwalczeniu bólu, czy zachowaniu płodności

– Efekty uboczne leków

– Przewidywany czas leczenia

– Stopień rozwoju choroby

Jak widać, w przypadku endometriozy nie istnieją proste recepty i jednakowe zalecenia. Terapia zawsze musi być więc zindywidualizowana.

Leczenie

Sposoby leczenia endometriozy są równie liczne jak jej objawy. Począwszy od ingerencji chirurgicznej, przez terapię hormonalną, po dobór odpowiedniej diety. Na tym bynajmniej nie koniec: istnieją również terapie oparte na tzw. zarządzaniu bólem oraz komplementarne.

Co więcej, nawet zwyczajne słowa wsparcia ze strony partnera mogą znaczyć wiele dla kobiety cierpiącej z powodu endometriozy. Bliskość to także forma leczenia. Darmowego, pozbawionego skutków ubocznych i użytecznego w odniesieniu do wszystkich chorób. Z tego powodu warto zadbać o psychologiczny aspekt terapii.

Mity

Nieprawdą jest, aby zajście w ciążę mogło złagodzić lub zniwelować objawy endometriozy. Inna pogłoska, również niemająca pokrycia w rzeczywistości, głosi, że endometriozę leczy się przeprowadzając histerektomię (całkowite usunięcie macicy). Tak radykalne kroki na szczęście są podejmowane rzadko.

Należy pamiętać, że to, co pomogło jednej kobiecie chorej na endometriozę, może być nieskuteczne w przypadku innej. Niekiedy opracowanie odpowiedniej terapii jest czasochłonne, bo lekarz musi bazować nie tylko na swojej wiedzy, ale też informacjach od pacjentki. Dopiero na ich podstawie stwierdza, który środek rzeczywiście działa, odpowiada na potrzeby danej kobiety i jej obecną sytuację życiową, a z którego należy zaś zrezygnować.

Źródło: endometriosis-uk.org

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.