Najnowsze badanie prowadzone przez naukowców z Dartmouth wykazało bezpośredni i specyficzny dla płci związek między składem mikrobiomu niemowląt a zdrowiem behawioralnym we wczesnym dzieciństwie.
Wcześniejsze badania wykazały związek między mikrobiomem jelitowym – ogólnymi społecznościami drobnoustrojów, które kolonizują przewód pokarmowy i odgrywają ważną rolę w rozwoju układu odpornościowego i wynikach zdrowotnych – a zachowaniami takimi jak depresja, lęk i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jednak do tej pory niewiele było danych, na podstawie których można by scharakteryzować rolę mikrobiomu w okresie niemowlęcym w odniesieniu do tych wyników u dzieci oraz tego, jak mogą się one różnić u chłopców i dziewcząt.
Skupienie się na okresie niemowlęcym, pozwoliło badaczom na zbadanie krytycznego okna czasowego, kiedy mikrobiom i mózg przechodzą najszybsze okresy rozwoju i kiedy mózg może być szczególnie podatny na zmiany w mikrobiomie.
Jak wyglądało badanie?
By ustalić, czy różnice w mikrobiomie niemowląt były związane z neurobehawiorami i czy zachowanie to różniło się u chłopców i dziewcząt, zespół badawczy wykorzystał wyniki badania kohortowego New Hampshire Birth Cohort, które ustanowiono w 2009 roku, w celu zbadania wpływu czynników środowiskowych na ciążę i wyniki noworodków. Kohorta obejmuje długoterminowe, trwające od urodzenia obserwacje rozwijającego się mikrobiomu, które pomogą zrozumieć jego wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci.
W ramach badania, naukowcy przeanalizowali próbki kału (pobrane przez opiekunów) od 260 niemowląt w wielu punktach czasowych – sześć tygodni, rok i dwa lata. Pozwoliło to scharakteryzować gatunki drobnoustrojów obecnych w jelitach każdego uczestnika i ich funkcje. Badacze wykorzystali system oceny behawioralnej dzieci, narzędzie, które mierzy szeroki zakres zachowań klinicznych i adaptacyjnych u dzieci i młodych dorosłych, aby ocenić ich rozwój behawioralny.
Co wykazało badanie?
Zespół badawczy ustalił, że zmiany mikrobiomu zachodzą przed zmianami behawioralnymi. Naukowcy odkryli również, że mikrobiomy niemowląt i dzieci we wczesnym dzieciństwie powiązane są ze stanami neurologicznymi, takimi jak lęk, depresja i nadpobudliwość oraz zachowaniami społecznymi w sposób zależny od czasu i płci.
„Stwierdziliśmy, że zwiększona różnorodność jelit była lepsza u chłopców, co oznacza, że wiązała się z mniejszą liczbą zachowań, takich jak lęk i depresja (…)” – mówi dr hab. Hannah Laue, pierwszy autor badania.
„Widzieliśmy różnice w zachowaniach społecznych za pomocą mikrobiomów mierzonych na późniejszych etapach, gdzie istniały dowody na to, że różnorodność może być korzystna dla chłopców, ale nie dla dziewcząt. Odkryliśmy, że istnieją różnice w niektórych gatunkach bakterii i podstawowych funkcjach, które pełnią (…) ”.
Źródło: Science Daily
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!