fbpx
Przejdź do treści

Jak mikrobiom niemowlęcia wpływa na zachowanie we wczesnym dzieciństwie u chłopców i dziewcząt

lęk depresja nadpobudliwość dziecko mikrobiom jelita zdrowe dieta mikroflora jelitowa

Najnowsze badanie prowadzone przez naukowców z Dartmouth wykazało bezpośredni i specyficzny dla płci związek między składem mikrobiomu niemowląt a zdrowiem behawioralnym we wczesnym dzieciństwie.

Wcześniejsze badania wykazały związek między mikrobiomem jelitowym – ogólnymi społecznościami drobnoustrojów, które kolonizują przewód pokarmowy i odgrywają ważną rolę w rozwoju układu odpornościowego i wynikach zdrowotnych – a zachowaniami takimi jak depresja, lęk i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jednak do tej pory niewiele było danych, na podstawie których można by scharakteryzować rolę mikrobiomu w okresie niemowlęcym w odniesieniu do tych wyników u dzieci oraz tego, jak mogą się one różnić u chłopców i dziewcząt.

Skupienie się na okresie niemowlęcym, pozwoliło badaczom na zbadanie krytycznego okna czasowego, kiedy mikrobiom i mózg przechodzą najszybsze okresy rozwoju i kiedy mózg może być szczególnie podatny na zmiany w mikrobiomie.

Jak wyglądało badanie?

By ustalić, czy różnice w mikrobiomie niemowląt były związane z neurobehawiorami i czy zachowanie to różniło się u chłopców i dziewcząt, zespół badawczy wykorzystał wyniki badania kohortowego New Hampshire Birth Cohort, które ustanowiono w 2009 roku, w celu zbadania wpływu czynników środowiskowych na ciążę i wyniki noworodków. Kohorta obejmuje długoterminowe, trwające od urodzenia obserwacje rozwijającego się mikrobiomu, które pomogą zrozumieć jego wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci.

W ramach badania, naukowcy przeanalizowali próbki kału (pobrane przez opiekunów) od 260 niemowląt w wielu punktach czasowych – sześć tygodni, rok i dwa lata. Pozwoliło to  scharakteryzować gatunki drobnoustrojów obecnych w jelitach każdego uczestnika i ich funkcje. Badacze wykorzystali system oceny behawioralnej dzieci, narzędzie, które mierzy szeroki zakres zachowań klinicznych i adaptacyjnych u dzieci i młodych dorosłych, aby ocenić ich rozwój behawioralny.

Co wykazało badanie?

Zespół badawczy ustalił, że zmiany mikrobiomu zachodzą przed zmianami behawioralnymi. Naukowcy odkryli również, że mikrobiomy niemowląt i dzieci we wczesnym dzieciństwie powiązane są ze stanami neurologicznymi, takimi jak lęk, depresja i nadpobudliwość oraz zachowaniami społecznymi w sposób zależny od czasu i płci.

Stwierdziliśmy, że zwiększona różnorodność jelit była lepsza u chłopców, co oznacza, że ​​wiązała się z mniejszą liczbą zachowań, takich jak lęk i depresja (…)– mówi dr hab. Hannah Laue, pierwszy autor badania. 

 „Widzieliśmy różnice w zachowaniach społecznych za pomocą mikrobiomów mierzonych na późniejszych etapach, gdzie istniały dowody na to, że różnorodność może być korzystna dla chłopców, ale nie dla dziewcząt. Odkryliśmy, że istnieją różnice w niektórych gatunkach bakterii i podstawowych funkcjach, które pełnią (…) ”.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.