fbpx
Przejdź do treści

Jak liczyć tydzień ciąży?

Jaki liczyć tydzień ciąży?
fot.Pixabay

Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają rozpoczęcie nowego etapu życia. Ciąża, będąca czasem oczekiwania, skrywa w sobie wiele tajemnic zwłaszcza dla kobiet, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. W którym tygodniu ciąży tak właściwie teraz jestem? – to pytanie, które niejednokrotnie zadaje sobie ciężarna kobieta.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Według reguły Naegelego ciąża rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli jeszcze przed poczęciem.

Niektórym metoda ta może wydawać się nie do końca zgodna z prawdą, jednak dla ułatwienia tak w świecie medycznym zostało przyjęte. Dokładne określenie terminu owulacji dla niektórych kobiet bywa kłopotliwe, a precyzyjne wskazanie terminu zapłodnienia trudne do wyliczenia.

W większości przypadków owulacja, zwana jajeczkowaniem, ma miejsce 13-15 dnia cyklu, jednak wszystko uzależnione jest od długości cyklu kobiety. Tak więc z punktu widzenia medycznego ciąża trwa dłużej niż od momentu zapłodnienia.

Co więcej, lekarze obliczając wiek ciąży biorą pod uwagę pełne, skończone tygodnie np. kobieta będąca w 15 tygodniu i 6 dniu ciąży, z punktu widzenia medycznego jest w 15 a nie 16 tygodniu ciąży.

Ile trwa ciąża?

Dla niektórych, odpowiedź na pytanie ile trwa ciąża jest oczywista – 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych każdy po 28 dni). W rzeczywistości prawidłowa długość ciąży wynosi od 38 do 42 tygodni czyli około 280 dni (+/- 14 dni).

Dla uproszczenia, ciążę dzieli się na trzy trymestry, które nie do końca pokrywają się z kalendarzowymi wyliczeniami. Podział na trymetry wykorzystywany jest do określenia najważniejszych etapów w rozwoju płodu.

Wyznaczany na początku ciąży termin porodu jest terminem orientacyjnym i może ulec niewielkiemu przesunięciu. Z badań wynika, że zaledwie 5% kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie porodu.

Nie jest to jednak powód do niepokoju, bowiem ciążę uznaje się za donoszoną jeśli dziecko urodziło się dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po terminie. W sytuacji, gdy po 14 dniach od wyznaczonego terminu porodu nie rozpoczyna się żadna akcja porodowa, mówimy o ciąży przenoszonej.

Ciąża przenoszona zdarza się rzadko, czasami wszystkiemu winny jest źle obliczony termin porodu.

Badania USG a wiek ciąży

Niezwykle istotną rolę w obliczeniu wieku ciąży i terminu porodu odgrywają badania USG. To właśnie dzięki nim lekarz ginekolog, na podstawie wielkości płodu i jego dokładnej budowy, jest w stanie określić przybliżony termin porodu. W większości przypadków termin ten pokrywa się z terminem obliczonym według reguły Naegelego.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.