fbpx
Przejdź do treści

Jak lepiej i uważniej słuchać dzieci – trzy ważne strategie

Jak lepiej i uważniej słuchać dzieci
Foto: 123RF

Zadawanie bezpośrednich pytań, ocenianie i doradzanie – prędzej czy później – doprowadza do sytuacji, w której dzieci niechętnie dzielą się z rodzicem swoim życiem. Zamykają się w sobie, odcinają, blokują. Jak zatem słuchać i rozmawiać z dziećmi?

Istnieją trzy podstawowe strategie, dzięki którym twoje dziecko chętniej będzie ci mówić, co tak naprawdę myśli.

Obecność

Ważne by być obecnym w życiu dziecka, ale by nie być nachalnym lub wymagającym. Jeśli twoje dziecko jest w pobliżu, nawet jeśli nie spędza z tobą czasu, posiedź obok niego. Bądź blisko kiedy odrabia pracę domową lub ogląda telewizję. Możesz usiąść obok z filiżanką herbaty lub popracować przy laptopie. Głównym celem jest bycie obecnym, ale nienachalnym. Angażuj się, słuchaj, jeśli nawet wydaje ci się, że jest to coś nieistotnego. Czasami chodzi o coś więcej niż tylko udzielanie rad i wskazówek. Kiedy dziecko do ciebie przyjdzie, wykorzystaj to, wysłuchaj i porozmawiaj.

Istnieje również nieformalna, wspierająca obecność. Jeśli przez jakiś czas twoje dziecko nie wychodzi z pokoju, zapukaj do jego drzwi i zapytaj, czy nie jest głodne lub nie chce mu się pić. Nawet jeśli gra na komputerze lub ogląda telewizję, możesz wejść i zapytać czy niczego nie potrzebuje. Jeśli niczego od ciebie nie będzie chcieć – w porządku, powiedz, że zawsze może poprosić cię o pomoc. Dzięki temu będzie pamiętało, że może na tobie zawsze polegać. Doskonałym miejscem do prowadzenia rozmowy z dzieckiem jest samochód – gdzie nie musisz nawiązywać kontaktu wzrokowego. Posłuchaj, co do ciebie mówi. Nie przesłuchuj, ale bądź gotowy do pomocy, jeśli poprosi.

Komunikacja pośrednia

Bezpośrednie pytania dorosłych to jedne z najmniej owocnych sposobów rozmawiania z dziećmi o ich życiu. Niestety mamy tendencję do skupiania się na określonych rzeczach – szkoła, praca domowa, zadania i obowiązki domowe – wykonywanie i osiąganie. Komunikat pośredni nie jest kontrolowaniem i sprawdzaniem, ale ciekawością i obserwowaniem. Zamiast wypytywać, co w szkole, zapytaj o muzykę, kolegów czy mecz piłki nożnej. Nastolatek często udzieli krótkiej, wymijającej odpowiedzi, ale poczuje, że okazałeś zainteresowanie i nie zadałeś bezpośrednich pytań dotyczących twoich oczekiwań.

Wspólne wykonywanie czynności to kolejna forma komunikacji pośredniej, gdzie nacisk kładziony jest na określone zadanie. Proste codzienne czynności np. przygotowywanie obiadu czy pieczenie ciasteczek są doskonałą okazją do prowadzenia niezobowiązujących rozmów z dzieckiem. Wykonywanie prac domowych z dziećmi jest również doskonałą okazją do słuchania. Spacer z psem, wyrzucanie śmieci czy wspólne zakupy, to świetny pretekst do rozmów.

Brak osądu

Jeśli stwarzasz okazję do słuchania, możesz usłyszeć rzeczy, których się nie spodziewasz lub rzeczy, które cię zaniepokoją. Twoje odpowiedzi są kluczowe – mogą budować lub rujnować waszą komunikację w przyszłości. Pamiętaj, brak rad i osądzania nie oznacza, że się nie martwisz i za jakiś czas nie wrócisz do tematu. Jednak zachowanie spokoju w tym momencie jest najcenniejszą rzeczą jaką możesz zrobić. Jeśli coś cię zasmuci lub zdenerwuje – najpierw zbierz swoje myśli i emocje, a następnie podziel się nimi z dzieckiem.

Słuchanie dzieci, czyli główne zadanie rodzicielstwa, to nie tylko słuchanie odpowiedzi na zadane pytania. To otwarte linie komunikacji, obecność i akceptacja. To trudne zadanie, które niekiedy wymaga ugryzienia się w język i wzięcia trzech głębokich oddechów.

Źródło: Psychology Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.