fbpx
Przejdź do treści

Jak leczyć męską niepłodność idiopatyczną

Badania niemieckie w grupie 10 000 mężczyzn z niepłodnością wykazały, że aż w 30% przyczyna pozostaje nieznana – fot. Canva

Czynnik męski jest odpowiedzialny za niemal połowę przypadków niepłodności małżeńskiej, samodzielnie lub łącznie z czynnikiem kobiecym. Niestety u wielu mężczyzn nie udaje się ustalić przyczyny występowania niepłodności.

Badania niemieckie w grupie 10 000 mężczyzn z niepłodnością wykazały, że aż w 30% przyczyna pozostaje nieznana. W takich sytuacjach mówimy o niepłodności idiopatycznej. To rozpoznanie przekreśla szanse na leczenie celowane. Nie da się stwierdzić, że wyleczymy przyczynę, a problem niepłodności zostanie rozwiązany. Możemy jedynie spróbować leczenia objawowego, uciekamy się wówczas do farmakologicznego postępowania empirycznego, a nasze działanie ma na celu poprawę jakości męskiego materiału rozrodczego. 

Najczęściej stosowane wówczas grupy leków i suplementów diety to tzw. antyoksydanty, związki usuwające z organizmu nadmiar wolnych rodników. Substancji o tym działaniu jest bardzo wiele, mają różną budowę chemiczną i należą do nich witaminy, enzymy czy mikroelementy. Na ogół są stosowane w określonych kombinacjach i zestawach. Niestety, dane dotyczące zarówno poprawy parametrów nasienia, jak i odsetka uzyskanych ciąż, oparte na badaniach naukowych, są skąpe, szczególnie w odniesieniu do oceny pojedynczych substancji.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.

Ekspert

Dr hab. med. Piotr Dobroński

Absolwent WUM, specjalista urolog FEBU zajmujący się od wielu lat andrologią, w tym leczeniem chirurgicznym i zachowawczym niepłodności męskiej. Związany z Katedrą Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Konsultuje w Centrum Płodności FertiMedica w Warszawie.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.