fbpx
Przejdź do treści

Jak karmienie piersią wpływa na kształt biustu?

Foto: Unsplash

Ciało po ciąży zmienia się – to naturalne i nieuniknione. Pojawiają się rozstępy, skóra jest mniej elastyczna, a włosy zaczynają wypadać. Wiele młodych mam zastanawia się, jak karmienie piersią wpłynie na wygląd biustu. Czy przystawienie dziecka do piersi będzie miało negatywny wpływ na ich kształt?

Dlaczego piersi stają się obwisłe po porodzie?

„Chociaż karmienie piersią zwykle ponosi sporą winę za obwisłe piersi, to nie samo karmienie piersią powoduje opadanie piersi” – mówi Romperowi dr Jessica Shepherd, ginekolog. „Zwisanie jest w rzeczywistości wynikiem ciąży i innych wpływów”.

Piersi stają się obwisłe także i z innych powodów np. w wyniku starzenia się, utraty lub przyrostu masy ciała. Istotną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, liczba ciąż, palenie papierosów.

„Piersi mogą zmieniać kształt lub objętość z powodu wielu czynników, rzadko tylko z powodu jednego” – mówi Shepherd.

Piersi młodych mam, nawet tych, które nie karmią piersią, mogą po porodzie stać się zwiotczałe i bardziej obwisłe. 

„Kiedy jesteś w ciąży, więzadła podtrzymujące piersi mogą się rozciągać, gdy piersi stają się pełniejsze i cięższe. Po ciąży piersi mogą wydawać się „obwisłe”, niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy nie.” – mówi Chrisie Rosenthal.

Dlaczego piersi wyglądają na obwisłe po karmieniu piersią?

Piersi kobiet karmiących piersią nieustannie ulegają wielu zmianom – raz są pełne i obrzmiałe, później delikatne i bardziej obwisłe. Niekiedy i „sflaczałe”. Wszystko to sprawia, że niektóre kobiety czują się gorzej ze swoim ciałem i tracą pewność siebie.

„Twoje piersi wydają się pełniejsze przed karmieniem, ponieważ gruczoły mleczne i przewody mleczne są pełne mleka. Kiedy dziecko karmi lub rodzic odciąga pokarm, mleko jest usuwane, co sprawia, że ​​piersi wyglądają na mniej pełne i bardziej miękkie” – wyjaśnia Rosenthal. „Jednak ważną koncepcją, o której należy pamiętać, jest to, że chociaż piersi mogą być mniej lub bardziej pełne w ciągu dnia, piersi nigdy nie są naprawdę „puste”, będą nadal produkować mleko na żądanie”.

Dopiero wtedy, gdy kobieta skończy karmić piersią, jej piersi nabiorą ostatecznego kształtu, rozmiaru i wyglądu.

„W tym momencie piersi mogą wydawać się mniej pełne i może minąć sześć miesięcy lub dłużej, zanim piersi powrócą do stanu sprzed zajścia w ciążę. Jednak mogą nigdy nie być dokładnie takie same” – mówi Shepherd. „Po przejściu wszystkich zmian związanych z ciążą i karmieniem piersią piersi mogą pozostać większe lub mogą wydawać się mniejsze i bardziej miękkie. Mogą mieć rozstępy lub mogą wydawać się obwisłe. Jeśli tkanka piersi skurczy się, ale skóra pozostanie rozciągnięta, piersi będą wyglądać na obwisłe. To wszystko są normalne zmiany, które mogą wystąpić”.

Czy zwiotczenie wpływa na zdrowie piersi?

Zmiana kształtu i jędrności piersi w ciąży jak i po porodzie, jest jak najbardziej naturalna. Zwiotczenie piersi i utrata jędrności nie jest powodem do niepokoju. Jednak każda kobieta – zarówno ta karmiąca piersią jak i nie – powinna dokładnie znać i przyglądać się swoim piersiom, tak by jak najszybciej wykryć niepokojące zmiany. W razie pojawienia się zgubienia, guzka należy zgłosić się do lekarza.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.