Kiedy starasz się o dziecko, możesz odczuwać potrzebę niemalże codziennego wykonywania testów ciążowych: „Czy to już?! Czy już się udało?”. Jest to jednak podejście, które może więcej zaszkodzić niż pomóc. Może zdarzyć się także sytuacja, w której w proces wykonywania owych testów wkradną się pewne błędy – one także nie zadziałają na Twoją korzyść. Sprawdź, jakie błędy są najczęstsze i postaraj się przed nimi ustrzec!
1. Brak cierpliwości
Pośpiech w wielu życiowych sytuacjach nie jest dobrym doradcą – dotyczy to także wykonywania testów ciążowych. Pragnąc dziecka, chce się od razu wiedzieć, czy tym razem się udało.
Robiąc jednak test zbyt wcześnie, możemy nie wykryć ciąży, a negatywny wynik odbije się na naszych emocjach. Lepiej zatem zaczekać – czy długo? Zaledwie kilka dni, ponieważ super czułe testy, jak na przykład Pink Superczuły test ciążowy, mogą dać Ci wiarygodny wynik już po około 10 dniach od prawdopodobnego zapłodnienia (chociaż najlepiej wykonać test w dniu spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po owulacji). Czułość takiego testu to 10 mlU/ml – taki poziom hormonu hCG wystarczy, by test dał pozytywny wynik.
Co ważne, w pierwszym tygodniu ciąży normy beta hCG wynoszą 5-50 mlU/ml – poziom hormonu wzrasta do około 11-13 tygodnia ciąży, po czym następuje niewielki spadek, jednak mimo wszystko do końca ciąży utrzymuje się on na dość wysokim poziomie.
2. Zbyt długie czekanie na wynik
Testy ciążowe mają wyznaczone konkretne widełki czasowe, w których należy sprawdzać wyniki. Zwykle jest to 1-4 minuty od zanurzenia końcówki testu w moczu. Nic się nie pojawiło? Odczekaj jeszcze minutę, lecz co ważne, nie sugeruj się wynikiem, który widzisz po czasie dłuższym niż 10 minut – wtedy już nie jest on wiarygodny.
3. Data ważności
Jak każdy wyrób medyczny, test ciążowy ma swoją datę przydatności. Nawet jeśli kupisz test w sprawdzonym sklepie czy aptece, nie zaszkodzi dodatkowo sprawdzić, czy oby na pewno produkt jest wciąż zdatny do użytku. Datę ważności testu znajdziesz na opakowaniu.
4. Czy wiesz co przyjmujesz? Leki pod lupą
Przyjmujesz „jakieś” leki, ale sama do końca nie wiesz, na jakiej zasadzie działają i jakie zawierają w sobie substancje czynne? Warto przyglądać się tego typu sprawom, ponieważ może okazać się, że stosowana przez Ciebie farmakoterapia zawiera w sobie hormon hCG (zwykle są to leki wydawane na receptę) – wtedy wynik może okazać się fałszywie dodatni. Ciąże najlepiej potwierdzi wtedy badanie USG.
Co ważne, tabletki antykoncepcyjne czy inne leki hormonalne, które nie zawierają w sobie hCG, nie powinny wpływać na otrzymane rezultaty.
5. PCOS i inne schorzenia
PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, dotyczy około 5-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Jednym z objawów zmagań z tym zespołem mogą być trudności z zajściem w ciążę. Jeśli wiesz o swojej diagnozie, a starasz się o dziecko, skonsultuj z lekarzem, na ile wiarygodne mogą być w Twoim przypadku wyniki domowych testów ciążowych. Dlaczego? Torbiele mogą wpływać na podwyższony poziom hormonu hCG nawet wtedy, gdy kobieta nie jest w ciąży. Inne schorzenia mogące objawiać się w podobny sposób to między innymi: zaburzenia oddziałujące na przysadkę mózgową, fantom hCG, ciąża pozamaciczna czy nowotwory. Podwyższone hCG może występować także u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.
6. Czy czytasz instrukcje?
Cóż, nieczytanie instrukcji to jeden z najczęstszych błędów. Zapoznanie się z instrukcją pozwoli wykluczyć niemalże wszystkie wyżej opisane sytuacje, ponieważ każda jest w nich dokładnie opisana. To właśnie instrukcjom należy ufać, jeśli planujesz wykonać test. Pamiętaj też, że każdy z nich jest jednorazowy, a najlepszą porą jego wykonania jest poranek – warto użyć próbki z pierwszego porannego moczu, ponieważ jest on najbardziej skoncentrowany i tym samym najłatwiej będzie wykryć w nim hormon hCG.
Mimo wszystko nie jesteś przekonana, czy wynik wyszedł poprawny (niezależnie od tego, czy był pozytywny, czy negatywny)? Skuteczność testów to około 95-99 proc., co oznacza, że jest minimalne prawdopodobieństwo pomyłki (nawet po wykluczeniu ewentualnych błędów). Wykonaj zatem kolejny test, a jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, postaw na badanie ginekologiczne. Double check zawsze wskazany!
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!