fbpx
Przejdź do treści

Jak działa plemnik?

Plemniki wytwarza każdy osobnik płci męskiej. Występują nie tylko u ludzi, ale też zwierząt, a nawet roślin. Plemnik składa się z główki gdzie znajduje się materiał genetyczny i akrosom czyli przekształcony lizosom, a wstawka i witka pozwalają mu się poruszać.

Plemniki poruszają się i atakują całą drużyną, ale tylko jeden, najsilniejszy dociera do zamierzonego celu. Gdzie jednak plemniki zaczynają swoją drogą? Oczywiście w mózgu. Najpierw podwzgórze wysyła sygnał o produkcji hormonów, a te nie tylko zaczynają, ale też podtrzymują plemniki przy życiu.

Gdy podwzgórze wyśle już sygnał to proces ich tworzenia zaczyna się w jądrach. Potrzebują nieco niższej temperatury niż panuje wewnątrz naszego ciała, dlatego też znajdują się w worku mosznowym na zewnątrz ciała.

Plemnik, choć nie widać go gołym okiem potrzebuje aż 72 dni, aby dojrzeć. Najpierw dzięki energii i składkom odżywczym czerpanym z tzw. Komórek podporowych powstaje główka. Jak już się uformuje i jest w pełni rozwinięta, plemnik trafia do przewodów w najądrzach, tutaj dorasta przez kolejne trzy tygodnie. Po tym czasie jest gotowy do działania.

Dzięki witce zbudowane z elastycznych włókien rusza w drogę. Jego celem  jest komórka jajowa, a żeby do niej dotrzeć musi dojść do wytrysku, inaczej po kilku dniach zanika. Plemniki po wytrysku mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 3 dni. Natomiast jeśli zostaną jak np. w zestawie do domowej inseminacji (więcej przeczytaj tutaj…) ich żywotoność wydłuża się.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.