fbpx
Przejdź do treści

Jak dowiedzieć się, kiedy kobieta jest najbardziej płodna?

płodność
Lekki ból stwierdza 30% kobiet, u których występuje owulacja. – Fot. Canva

Pary starające się o dziecko korzystają z wielu metod, które mają podnieść ich płodność i trafić w moment szczytowy. Co na ten temat mówią natura i nauka? 

Podstawy edukacji seksualnej są w społeczeństwie szeroko znane. Niemal wszyscy wiemy, że aby zajść w ciążę, potrzebujesz plemników, które mają zapłodnić jajeczko.  

Timing przede wszystkim 

Aby doszło do zapłodnienia, najpierw musi być dostępna komórka jajowa. 

 – Co miesiąc, mniej więcej 10 do 21 dni po rozpoczęciu miesiączki, jajeczko jest uwalniane z jajnika w procesie zwanym owulacją – wyjaśnia dr Juan Alvarez, endokrynolog z Fertility Centers of Illinois. – Gdy komórka jajowa przemieszcza się w dół jajowodu w nadziei na zapłodnienie przez plemnik, przetrwa tam do 24 godzin, zanim „okno poczęcia” zamknie się do następnego cyklu miesięcznego – dodaje.  

Kobieta jest najbardziej płodna w okresie poprzedzającym dzień owulacji. Zazwyczaj, jeśli kobieta ma regularne cykle, szczyt płodności przypada na dwa do czterech dni poprzedzających owulację; tj. w 28-dniowym cyklu, od 10 do 14 dnia. Kiedy cykle są dłuższe lub krótsze, określenie okresu płodnego może być nieco trudniejsze. Na szczęście istnieje kilka różnych metod, za pomocą których możesz śledzić swój cykl i dokładnie określić, kiedy ma nastąpić owulacja. Kalendarz menstruacyjny jest najprostszym sposobem na śledzenie swoich cykli i określenie, kiedy masz owulację. Istnieją darmowe aplikacje, takie jak Ovia, Clue, Glow i Flo, które wykorzystują dane, które wprowadzasz co miesiąc, aby przewidzieć okres płodności. Ta metoda jest niezwykle przyjazna dla użytkownika, chociaż może nie działać w przypadku wyjątkowo nieregularnych cykli.  

Innym sposobem, w jaki niektóre kobiety śledzą swoje cykle i płodne okna, jest pomiar podstawowej temperatury ciała (BBT). Jednak ostrzega dr Alvarez, ta metoda może być zawodna, kłopotliwa i skomplikowana. 

Testy owulacyjne 

Dostępne są też paski testowe, które wykrywają ilość hormonu luteinizującego w moczu, wskazując, że owulacja ma miejsce lub wkrótce nastąpi. Inną metodą jest samobadanie śluzu szyjki macicy. Te same hormony, które kontrolują cykl menstruacyjny, powodują również, że szyjka macicy wytwarza śluz, który zmienia kolor, konsystencję i teksturę podczas całego cyklu. Aby skutecznie korzystać z tej metody, musisz śledzić i obserwować śluz szyjki macicy przez co najmniej jeden cykl.  

“Zazwyczaj najwięcej śluzu masz tuż przed owulacją. Jest przezroczysta i śliska — trochę jak surowe białka jajek — i można ją rozciągnąć między palcami” — wyjaśnia Planned Parenthood.  

To wtedy najbardziej prawdopodobne jest zajście w ciążę. Niezależnie od metody jaką wybierzemy, ważne by prowadzić rejestr cyklu miesięcznego, który pozwoli nam ustalić ewentualne nieregularności wynikające być może z niewłaściwej gospodarki hormonalnej. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z ginekologiem.  

Źródło: https://www.romper.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.