fbpx
Przejdź do treści

Iwermektyna – nie pomoże na COVID-19, ale może wpłynąć na płodność

koronawirus w ciąży
FOT: Kateryna Kon / 123RF

Naukowcy przebadali iwermektynę – lek, który miał pomagać przy zarażeniu tzw. Koronawirusem. Okazuje się jednak, że jego skuteczność jest znikoma. Lek za to ma wpływ na płodność.  

Iwermektyna została odkryta w latach 70. To mieszanina dwóch wielofunkcyjnych organicznych związków chemicznych pochodzenia półsyntetycznego – jest pochodną awermektyny, wykrytej w glebie jako produkt metabolitu bakterii glebowych Streptomyces avermitilis. Iwermektyna jest stosowana wewnętrznie jako lek przeciwpasożytniczy zarówno u ludzi, jak i u zwierząt oraz zewnętrznie przede wszystkim w terapii świerzbu, wszawicy oraz trądziku różowatego.  

Jej działanie mające polegać na niedopuszczeniu do replikacji wirusów chciano wykorzystać w pandemii COVID-19. Działanie leku nie wpływa jednak na przebieg choroby, zaś w dużych stężeniach może być neurotoksyczny. Niektóre badania pokazują, że iwermektyna może mieć też niekorzystny wpływ na płodność mężczyzn.  

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed przyjmowaniem tego leku w przypadku stwierdzenia COVID-19. 

Wzrost liczby nieprawidłowych plemników  

Wirusolog Krzysztof Pyrć przypomniał na Twitterze badania dotyczące potencjalnego wpływu iwermektyny na płodność u mężczyzn (Effects of Ivermectin therapy on the sperm functions of Nigerian onchocerciasis patients, Scholars Research Library 2011, 3 (3):533-543)  

„Znaczne zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników badanych pacjentów. Morfologia wykazała znaczny wzrost liczby nieprawidłowych plemników” – tak naukowiec przytoczył wnioski z badań. 

Wiadomo również, że stosowanie iwermektyny wykazało również znaczący spadek ruchliwości plemników u pacjentów. Wnioski są więc proste: lek powoduje zmniejszenie męskiej płodności. Pamiętajmy również, że stosowanie leków niezgodnie z ich funkcją może doprowadzić do całego szeregu zaburzeń i efektów ubocznych. Wśród najczęściej występujących po stosowaniu iwermektyny wymienia się: biegunkę, nudności, zawroty głowy oraz świąd.  

Źródło: Scholars Research Library

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.