fbpx
Przejdź do treści

Inseminacja z perspektywy laboratorium

Inseminacja z perspektywy laboratorium
Inseminacja z perspektywy laboratorium – fot. 123rf.com

Inseminacje, podobnie jak zapłodnienie in vitro, należą do technik wspomaganego rozrodu. Zdecydowana większość par, które podchodzą do procedur in vitro, ma je za sobą. Ich skuteczność nie jest wysoka, ale również dzięki inseminacjom w całej Polsce co roku rodzą się tysiące dzieci. Jednak aby inseminacja miała jak najwyższe szanse powodzenia, musi być przeprowadzona we współpracy zespołu medycznego z embriologicznym. O inseminacji z perspektywy laboratorium opowiada Patrycja Juchniewicz, młodszy embriolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni.

INSEMINACJA – CO TO JEST?

Inseminacja domaciczna (ang. Intrauterine Insemination, IUI) jest to bezbolesna i bezpieczna metoda wspomaganego rozrodu, polegająca na umieszczeniu w macicy próbki nasienia, które wcześniej – w warunkach laboratoryjnych – zostało odpowiednio przygotowane w celu wykonania selekcji plemników.

Zawiesinę plemników podaje się przez cienki silikonowy cewnik do jamy macicy, co pozwala na ominięcie bariery śluzu szyjkowego, który stwarza w niektórych przypadkach niekorzystne warunki do tego, aby plemniki mogły przetrwać i dotrzeć do komórki jajowej.

PRZYGOTOWANIE NASIENIA DO INSEMINACJI

W przypadku inseminacji nasienie musi być odpowiednio przygotowane w warunkach laboratoryjnych. Ma to na celu wykonanie selekcji plemników zdolnych do zapłodnienia. Proces przygotowania indukuje początkowe zmiany fizjologiczne, które mają miejsce, gdy plemniki przechodzą przez układ rozrodczy kobiety. Proces ten zwany jest kapacytacją plemników i jest niezbędny, aby plemnik mógł połączyć się z komórką jajową i indukować reakcję akrosomową, umożliwiającą zapłodnienie.

Podczas inseminacji plemniki są bezpośrednio wprowadzane do macicy, więc początkowe zmiany kapacytacji są wywoływane sztucznie, podczas przygotowania nasienia w laboratorium. Następnie proces ten jest kontynuowany naturalnie po zdeponowaniu plemników w jamie macicy.

Przygotowanie nasienia do inseminacji ma na celu również wyselekcjonowanie najlepszych plemników, wykazujących prawidłowy ruch postępowy, które są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. Poza tym przygotowanie nasienia umożliwia zagęszczenie plemników, co zwiększa szansę powodzenia zabiegu.

Nasienie do inseminacji można przygotować różnymi metodami, np. swim-up, płukanie, wirowanie w gradiencie stężeń czy przy użyciu metody mikroprzepływowej Fertile Chip.

KWALIFIKACJA PARY DO INSEMINACJI

Procedura inseminacji skierowana jest do małżeństw oraz par żyjących w związkach nieformalnych, tzw. AIH (ang. artificial insemination by husband), oraz do par, które zdecydowały się na użycie nasienia dawcy, tzw. AID (ang. artificial insemination by donor). Nasienie dawcy może być wykorzystane przez parę, gdy u mężczyzny nie stwierdzono obecności plemników lub jest on nosicielem choroby genetycznej.

Kwalifikacja pary do inseminacji musi być poprzedzona badaniem nasienia partnera
w celu ustalenia jej jakości oraz odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle zawiera plemniki. Największe szanse na powodzenie inseminacji ma nasienie o koncentracji plemników powyżej 10 mln/ml oraz z prawidłową ruchliwością i morfologią. Podwyższona lepkość ejakulatu oraz występowanie aglutynacji plemników mogą negatywnie wpływać na jakość zawiesiny plemników po przygotowaniu.

Badanie nasienia umożliwia wykrycie nieprawidłowości, które powodują, że inseminacja nie może być przeprowadzona.

Nie wykonuje się inseminacji w przypadku:

  • braku plemników w ejakulacie (azoospermia),
  • bardzo małej liczby plemników (kryptozoospermia, poważna oligozoospermia),
  • znacznie obniżonej ruchliwości plemników (poważna asthenozoospermia),
  • znacznej liczby plemników martwych (nekrospermia).

INSEMINACJA ZE ŚWIEŻEGO CZY MROŻONEGO NASIENIA?

Inseminację można wykonać z nasienia świeżo oddanego tuż przed procedurą
oraz z mrożonego. Skuteczność inseminacji jest większa ze świeżo oddanego ejakulatu, jednakże nie zawsze istnieje taka możliwość, np. gdy partner nie ma możliwości stawienia się z różnych względów w klinice czy też wtedy, gdy oddanie nasienia tuż przed procedurą może być zbyt stresujące. Istnieje wówczas możliwość przeprowadzenia inseminacji z wcześniej zamrożonego nasienia. Inseminacja mrożonego nasienia jest przeprowadzana również z użyciem nasienia dawcy, co także umożliwia uniknięcie chorób przenoszonych drogą płciową.

SKUTECZNOŚĆ INSEMINACJI

Skuteczność inseminacji waha się od 10% do 25% na cykl, jest to w dużej mierze zależne od przyczyn niepłodności, parametrów nasienia, wieku kobiety i liczby dojrzałych pęcherzyków po lekkiej stymulacji. Zabieg inseminacji można powtarzać wielokrotnie, jednak zwykle wykonuje się nie więcej niż 6 prób w kolejnych cyklach, co wynika ze spadku szans na uzyskanie ciąży.

W Klinikach InviMed pary zakwalifikowane do inseminacji lub in vitro mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji embriologicznych na każdym etapie procedury.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
mgr Patrycja Juchniewicz

Ekspert

mgr Patrycja Juchniewicz

Młodszy embriolog w klinice InviMed w Gdyni. Magister biologii.
Obecnie w trakcie studiów doktoranckich z biologii, ekologii i mikrobiologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. W Klinice InviMed – oprócz wykonywania obowiązków embriologa – udziela także bezpłatnych konsultacji embriologicznych parom zakwalifikowanym do inseminacji lub in vitro.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.