fbpx
Przejdź do treści

Infekcje w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy należy szczególnie dbać o siebie oraz rozwijające się dziecko. Przede wszystkim powinno się pamiętać o własnym zdrowiu. Czy jednak zawsze da się uniknąć infekcji w okresie ciąży?

Nowe = złe ?

Wszystkie przebyte infekcje, nawet przed zajściem w ciążę, zostawiają trwały ślad w organizmie w postaci przeciwciał. Jest to swoista odpowiedź organizmu na zarazki, która ma celu ochronę przed ponownym zarażeniem oraz powoduje szybsze zwalczenie choroby. Szczególnie groźne są więc choroby nowe, z którymi organizm nigdy wcześnie się nie spotkał. Zarazić się można przede wszystkim drogą kropelkową, przez kontakt płciowy, kontakt ze zwierzętami lub za pośrednictwem żywności.

Infekcja a ciąża

To, czy dana infekcja jest mniej lub bardziej niebezpieczna, zależy przede wszystkim od rodzaju infekcji oraz momentu, w jakim kobieta się zarazi. Istnieją zarazki niebezpieczne tylko w danym przedziale czasu, np. w pierwszym trymestrze lub pod koniec ciąży, oraz choroby stanowiące zagrożenie podczas całej ciąży. Infekcje dzielimy ze względu na pochodzenie na: bakteryjne, wirusowe oraz pochodzenia zwierzęcego lub żywnościowego.

Infekcje bakteryjne

  • Paciorkowce z grupy B – grupa bakterii, których głównym miejscem bytowania jest jelito oraz narządy płciowe. Dla matki zwykle nie są niebezpieczne, jednak zakażenie dziecka podczas porodu może nieść groźne konsekwencje. Zarażenie tymi bakteriami często nie daje objawów, jedynie czasem z ich powodu dochodzi do nagłej infekcji dróg moczowych lub zapalenia błon płodowych. U chorego dziecka można zaobserwować po porodzie nieregularny oddech, bladość, dodatkowo może dojść do zapalenia płuc lub zapalenia opon mózgowych.
  • Bakteryjne zapalenie pochwy – wywołane głównie działalnością bakterii beztlenowych.Powodują one zmiany pH pochwy, wypierając korzystne dla organizmu bakterie mlekowe i doprowadzając do zniszczenia naturalnej bariery ochronnej organizmu. W wyniku tego dochodzi do zapalenia, co niesie za sobą poważne konsekwencje dla ciąży: ryzyko wystąpienia przedwczesnych skurczów porodowych, przedwczesnego przerwania błon płodowych, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Ponadto bakterie mogą przeniknąć do organizmu dziecka. Objawy to świąd okolic intymnych, nieprzyjemny zapach oraz ból podczas oddawania moczu.
  • Zapalenie pęcherza moczowego – podczas ciąży kobiety są szczególnie narażone na tę infekcję. Objawami są: ból przy oddawaniu moczu, uporczywe parcie na mocz, ból w podbrzuszu, nieprzyjemny zapach moczu. Odpowiednio leczona infekcja nie jest niebezpieczna dla dziecka. Gdy jednak zostaje zbagatelizowana, może zajmować dalsze narządy i zagrozić zdrowiu noworodka.

Infekcje wirusowe

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B – można się nim zarazić wskutek stosunku płciowego oraz poprzez używanie zakażonych igieł, np. podczas tatuowania. Test na obecność wirusa jest wykonywany po 32. tygodniu ciąży. W przypadku pozytywnego wyniku dziecko jest szczepione tuż po porodzie w celu szybkiego uodpornienia. W czasie ciąży istnieje małe ryzyko zarażenia dziecka, jeżeli jednak tak się stanie, powoduje to niską masę urodzeniową dziecka oraz przedwczesny poród. Noworodek łatwo ulega zarażeniu podczas porodu oraz w okresie połogu matki.
  • Ospa wietrzna – dziecięca choroba zakaźna, na którą większość dorosłych wykształciło nabytą odporność. Jeżeli kobieta nie przechodziła ospy, należy wykonać test na obecność przeciwciał, a następnie zaszczepić się (najpóźniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę). Nieprzyjemna choroba, charakteryzująca się swędzącymi pęcherzykami na skórze, nie jest niebezpieczna dla matki, ale może stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. W początkowym okresie ciąży zagrożenie jest małe, ale wzrasta po 13. tygodniu ciąży, niosąc ryzyko wystąpienia karłowatości, wad rozwojowych, zapalenia oczu. Zachorowanie w ostatnim trymestrze jest najbardziej niebezpieczne – istnieje duże prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa na dziecko, co skutkuje skomplikowanym przebiegiem choroby po urodzeniu.
  • Świnka – dziecięca choroba zakaźna, która, podobnie jak w przypadku ospy, nie jest częsta wśród dorosłych. Należy sprawdzić, czy zostały wykształcone przeciwciała na tę chorobę oraz ewentualnie zaszczepić się przed zajściem w ciążę. Objawy przypominają zwykłe przeziębienie, cechą charakterystyczną są powiększone węzły chłonne za uszami. Zachorowanie w ciąży nie jest groźne ani dla matki, ani dla dziecka. W pierwszym trymestrze nieznacznie zwiększa się ryzyko poronienia, natomiast w drugim i trzecim świnka przebiega bez komplikacji dla ciąży.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Wielgus

farmaceutka