fbpx
Przejdź do treści

Infekcje w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy należy szczególnie dbać o siebie oraz rozwijające się dziecko. Przede wszystkim powinno się pamiętać o własnym zdrowiu. Czy jednak zawsze da się uniknąć infekcji w okresie ciąży?

Wszystkie przebyte infekcje, nawet przed zajściem w ciążę, zostawiają trwały ślad w organizmie w postaci przeciwciał. Jest to swoista odpowiedź organizmu na zarazki, która ma na celu ochronę przed ponownym zarażeniem oraz powoduje szybsze zwalczania choroby. Szczególne groźne są więc choroby nowe, z którymi organizm nigdy wcześniej się nie spotkał. Zarazić się można przede wszystkim drogą kropelkową, przez kontakt płciowy, kontakt ze zwierzętami lub za pośrednictwem żywności.

Infekcja a ciąża

To, czy dana infekcja jest mniej lub bardziej niebezpieczna, zależy przede wszystkim od jej rodzaju oraz momentu, w jakim kobieta się zarazi. Istnieją zarazki niebezpieczne tylko w danym przedziale czasu, np. w pierwszym trymestrze lub pod koniec ciąży, oraz choroby stanowiące zagrożenie podczas całej ciąży. Infekcje dzielimy ze względu na pochodzenie na: bakteryjne, wirusowe oraz pochodzenia zwierzęcego lub żywnościowego.

Infekcje bakteryjne

  • Paciorkowce z grupy B – grupa bakterii, których głównym miejscem bytowania jest jelito oraz narządy płciowe. Dla matki zwykle nie są niebezpieczne, jednak zakażenie dziecka podczas porodu może nieść groźne konsekwencje. Zarażenie tymi bakteriami często nie daje objawów, jedynie czasem z ich powodu dochodzi do nagłej infekcji dróg moczowych lub zapalenia błon płodowych. U chorego dziecka można zaobserwować po porodzie nieregularny oddech, bladość, dodatkowo może dojść do zapalenia płuc lub zapalenia opon mózgowych.
  • Bakteryjne zapalenie pochwy – wywołane głównie działalnością bakterii beztlenowych. Powodują one zmiany pH pochwy, wypierając korzystne dla organizmu bakterie mlekowe i doprowadzając do zniszczenia naturalnej bariery ochronnej organizmu.W wyniku tego dochodzi do zapalenia, co niesie za sobą poważne konsekwencje dla ciąży: ryzyko przedwczesnych skurczów porodowych, przedwczesnego przerwania błon, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Ponadto bakterie mogą przeniknąć do organizmu dziecka.

Dalszą część artykułu przeczytasz w 6 numerze naszego magazynu.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Wielgus

farmaceutka