fbpx
Przejdź do treści

Infekcja ucha u dzieci

infekcja ucha dziecko ucho
fot. 123rf.com

Według National Institute of Health, infekcje ucha u małych dzieci są na porządku dziennym. Szacuje się, że pięcioro na sześcioro dzieci zmaga się z zapaleniem ucha przed trzecimi urodzinami. Infekcje ucha są łatwe do wyleczenia, zdarza się, że nawet same ustępują, co nie oznacza, że można je ignorować. Niekiedy są naprawdę bolesne i nieprzyjemne.

Oznaki infekcji ucha u małych dzieci

Istnieją różne rodzaje infekcji ucha, jednak niektóre z nich częściej diagnozowane są u małych dzieci.

Najczęstszym rodzajem infekcji ucha u małych dzieci jest infekcja ucha środkowego lub ostre zapalenie ucha środkowego (AOM).” – wyjaśnia pediatra, dr Jonathan Maynard. „AOM często rozwija się po okresie przeciążenia, zwłaszcza gdy dzieci wracają do zdrowia po przeziębieniu”.

Najbardziej oczywistym objawem infekcji ucha jest ból w uchu i wokół niego. Maluch, który szarpie, pociera lub trzyma się za ucho, może odczuwać pewien dyskomfort. Jednak nie tylko trzymanie się za ucho świadczy o prawdopodobnej infekcji. Istnieją również inne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

  • drażliwość,
  • trudności ze snem,
  • gorączka,
  • pogorszenie słuchu spowodowane gromadzeniem się płynu w uchu środkowym.

Niektóre małe dzieci, podczas infekcji ucha, mogą mieć rozstrój żołądka, wymioty lub biegunkę.” – mówi Maynard. „Dzieje się tak, ponieważ wewnętrzna część ucha jest prawdopodobnie w stanie zapalnym. Ten stan zapalny może wpływać na równowagę malucha, co z kolei może wpływać na jego żołądek i układ trawienny.

Niektóre dzieci uskarżają się również na ból gardła. „Infekcje ucha mogą czasami imitować ból gardła, ponieważ akt połykania może podrażnić zapalenie ucha środkowego”. 

Po ustąpieniu infekcji ucha przestrzeń za bębenkiem często wypełnia się ropą i płynem” – wyjaśnia Kirkilas. „Odsączenie tego płynu może zająć kilka tygodni, co skutkuje przedłużonym okresem osłabienia zdolności słyszenia”.

Oznaki groźnej infekcji ucha

Infekcję ucha można szybko i łatwo wyleczyć. Jednak czasami ból ucha jest naprawdę poważny.

Infekcja ucha jest zwykle uważana za ciężką, jeśli u dziecka wystąpi wysoka gorączka, a ból utrzymuje się przez 48 godzin lub występują jakiekolwiek oznaki krwawej wydzieliny z uszu” – mówi Maynard. Krew lub ropa odpływająca z ucha może być oznaką pęknięcia błony bębenkowej. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktowanie się z pediatrą.

Antybiotyki, takie jak amoksycylina, są bardzo skuteczne w leczeniu infekcji ucha środkowego, ale w rzadkich przypadkach dziecko może mieć oporną infekcję, która wymaga zmiany antybiotyków” – mówi Maynard.

Należy również zwrócić uwagę na pogorszenie słuchu. „Jeśli Twoje dziecko cierpi na nawracające infekcje ucha przez kilka miesięcy, pediatra może skierować je do specjalisty, który może umieścić rurki w błonie bębenkowej, aby zapobiec gromadzeniu się płynu” – mówi Maynard.

Co zrobić, gdy maluch ma infekcję ucha?

Jeśli objawy wskazują na infekcję ucha – nie panikuj! Pamiętaj, że jest to powszechna i łatwa do wyleczenia infekcja. Jednak oczywiste jest, że infekcja ucha u małych dzieci wywołuje w rodzicach lęk i niepokój. W pierwszej kolejności należy umówić się na wizytę do pediatry – nie można leczyć zapalenia ucha na własną rękę.

Chociaż objawy u dziecka mogą sugerować infekcję, do zdiagnozowania AOM potrzebne jest bezpośrednie zbadanie błony bębenkowej” – mówi Maynard.

Lekarze zalecają picie dużej ilości płynów i przyjmowanie pozycji pionowej, co może zmniejszyć ciśnienie w uszach. Zdarza się, że pediatra zaleci antybiotykoterapię.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.