fbpx
Przejdź do treści

In vitro z oocytami dawczyni – co trzeba wiedzieć o adopcji komórek jajowych?

In vitro z oocytami dawczyni – co trzeba wiedzieć o adopcji komórek jajowych?

Współczesna medycyna robi co może, by pomóc jak największej liczbie pacjentów, borykających się z niepłodnością. Zaawansowana diagnostyka, kompleksowa terapia i indywidualny proces leczenia coraz częściej pozwalają spełnić marzenie pary o rodzicielstwie. W szczególnych sytuacjach lekarz prowadzący kwalifikuje parę do in vitro z komórkami jajowymi dawczyni, czyli alternatywnej dla klasycznego IVF ścieżki leczenia niepłodności. Czym jest adopcja komórek jajowych? Na co zwracać uwagę przy wyborze programu?

Przedwczesna menopauza, wielokrotne poronienia związane z nosicielstwem wad genetycznych lub chemioterapia onkologiczna – to sytuacje, które przekreślają zajście w ciążę z własnymi komórkami jajowymi. Jednak mimo wszystko, dzięki możliwości skorzystania z adopcji komórek jajowych, pacjentka ma szansę na donoszenie ciąży oraz urodzenie swojego dziecka. Wybierając program dla siebie, warto rozważyć kilka elementów. Dlatego, przygotowaliśmy zbiór najważniejszych wskazówek dla par zainteresowanych tą metodą leczenia.

Dawczyni komórki jajowej

Jednym z najważniejszych tematów, który należy rozważyć podczas wyboru programu adopcji komórek jajkowych jest dawczyni: jej przygotowanie, badania, którym została poddana, oraz wytyczne, do których musiała się dostosować.

Dawstwo komórek jajowych w Polsce jest anonimowe, dlatego wybór dokonywany jest wspólnie z lekarzem, na podstawie zgodności cech fenotypowych dawczyni komórki oraz przyszłej matki dziecka. Umożliwia to uzyskanie jak największego podobieństwa dziecka do obojga swoich przyszłych rodziców. Jednak, równie ważny co wygląd, jest etap przygotowań.

Podstawowe wytyczne daje Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), określając pakiet badań, które musi przejść dawczyni, by zostać zakwalifikowana do dawstwa w jakimkolwiek banku gamet w Europie. Są to:

  • badania laboratoryjne,
  • testy wirusologiczne,
  • badania genetyczne,
  • badania psychologiczne.

Przyjrzyj się warunkom programów

Warto jednak zwracać uwagę na dodatkowe restrykcje, które oferują poszczególne programy adopcji komórek jajowych. Przykładowo, klinika InviMed oferuje dwa programy IVF z komórkami jajowymi dawczyni.

  1. W programie z gwarancją liczby zarodków, InviMed zapewnia, że płodność dawczyni została potwierdzona poprzez urodzenie wcześniej przynajmniej jednego zdrowego dziecka.
  2. Program z oocytami pochodzącymi z Hiszpanii określa natomiast przedział wiekowy, w którym musi znaleźć się kobieta, by oddać komórki: 18- 35 lat.
    Dodatkowo, w tym programie poddawana jest ona również testom genetycznym, które stwierdzają obecność mutacji genów. Na późniejszym etapie leczenia, umożliwia to tzw. Genetic Matching, czyli dobór dawczyni nie tylko na podstawie cech fenotypowych, ale także ryzyka wystąpienia chorób genetycznych po połączeniu komórki dawczyni z plemnikiem pacjenta lub dawcy.

Liczba komórek w pakiecie

Oczywiście, kolejnym ważnym, a wręcz kluczowym elementem programów adopcji komórek jajowych jest liczba gamet, które otrzymujemy w pakiecie.

Mówiąc o liczbie komórek dawczyni musimy pamiętać, że ważna jest nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość. W przypadku np. 8 komórek jajowych wysokiej jakości możemy otrzymać więcej dobrze rokujących zarodków niż w sytuacji zapładniania większej ilości komórek, ale gorszej jakości – tłumaczy doktor Robert Gizler, dyrektor medyczny Europejskiego Centrum Macierzyństwa InviMed we Wrocławiu. – W InviMed oferujemy 12 komórek w programie z gwarancją oraz 8 komórek w programie z hiszpańskimi gametami dodaje.

Warto również zwrócić uwagę na gwarancje, które często oferują nam kliniki leczenia niepłodności. Rodzaj gwarancji może obejmować wiele czynników: rozmrożenie odpowiedniego odsetka komórek, pozyskanie prawidłowych zarodków czy nawet gwarancje urodzenia dziecka. O ile ostatnia z nich jest w Polsce praktycznie niespotykana, o tyle pozostałe dwie możemy znaleźć przykładowo w programach InviMed, które objęte są gwarancją otrzymania drugiego zestawu komórek w przypadku nieuzyskania 3 dobrej jakości zarodków lub nie ogrzania przynajmniej 4 oocytów.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Kwestia przeciwskazań to sprawa mocno indywidualna, dlatego warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Ogólnym zaleceniem w klinikach InviMed jest górna granica wieku pacjentki, która wynosi 49 lat.

Decyzja ta została podyktowana przede wszystkim troską. Opiekując się naszymi pacjentkami, bierzemy na siebie odpowiedzialność za ich zdrowie. Natomiast, wykonywanie zapłodnienia in vitro u starszych pacjentek, z medycznego punktu widzenia, niesie za sobą znaczne ryzyko – mówi doktor Robert Gizler.

Dodatkowo, na wszystkie kliniki leczenia niepłodności w Polsce zostały narzucone pewne prawne obostrzenia, m.in.: z adopcji komórki jajowej mogą skorzystać tylko i wyłącznie pary i nie mogą to być pary jednopłciowe.

Więcej na temat in vitro z komórkami dawczyni przeczytasz na stronie: Programy adopcji komórek jajowych w InviMed

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.