fbpx
Przejdź do treści

Nadzieja na cud – in vitro z komórkami dawczyni

Do udziału w programie honorowego dawstwa komórek jajowych skłaniają często życiowe obserwacje – fot. Canva

Niepłodność to poważny problem zarówno pod względem medycznym, jak i emocjonalnym. Pary – decydujące się na specjalistyczne leczenie – muszą zmierzyć się nie tylko z procedurami, ale także z własnymi uczuciami i dylematami. Szczególnie dotyczy to pacjentów, u których jedyną szansą na rodzicielstwo jest skorzystanie z pomocy anonimowej dawczyni komórek jajowych. Wątpliwości pomaga rozwiać wiedza i odpowiednie przygotowanie do leczenia.

Nawet 20 procent kobiet kierowanych na zabieg in vitro, może potrzebować pomocy anonimowej dawczyni komórek jajowych. U aż 80 procent pacjentek po 40 roku życia występują wskazania do takiej procedury. Choć para musi wcześniej podjąć ważną decyzję o wykorzystaniu materiału genetycznego obcej osoby, może liczyć na bardzo wysoką skuteczność leczenia. 

Pacjenci i dawczyni pozostają wobec siebie anonimowi, a cały proces jest uregulowany prawnie i bezpieczny pod względem medycznym. O tym, na ile będzie on dla pary spokojny i czy zakończy się spełnieniem marzenia, w dużej mierze decyduje jakość i doświadczenie ośrodka prowadzącego terapię oraz banku gamet. Wybierając właściwe miejsce, warto zebrać jak najwięcej informacji.

Kiedy rozważyć skorzystanie z banku komórek jajowych?

Na in vitro z komórkami dawczyni decydują się zazwyczaj pary, u których wszystkie metody leczenia niepłodności zostały wyczerpane i okazały się nieskuteczne.

Biorczyniami są kobiety, które nie posiadają własnych jajeczek lub ich jakość jest znacznie obniżona. To najczęściej panie decydujące się na macierzyństwo w dojrzałym wieku, po 40. Ich rezerwa jajnikowa, mierzona stężeniem AMH i liczbą pęcherzyków jajnikowych, jest skrajnie niska. Nie można więc uzyskać dobrej jakości komórek. Zdarzają się jednak także pacjentki, u których funkcje jajników wygasają bardzo wcześnie, tuż po 30 roku życia, wchodzące w okres menopauzy. Problem może być także związany z jakością gamet, dochodzi wówczas do poronień lub w programie in vitro nie uzyskuje się zarodków– wyjaśnia dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności w Gdańsku.

Ważne, by kwalfikacji do procedury dokonał doświadczony specjalista, który omówi z pacjentami wszystkie możliwe sposoby postępowania, przedstawi rokowania i odpowie na kluczowe pytania. Para powinna mieć także możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa oraz odpowiednio przygotowanego personelu medycznego.

Anonimowe bohaterki – kim są dawczynie?

„Dawczynie komórek jajowych, przekazujące swój materiał do Banku INVICTA, przechodzą wieloetapowy proces kwalfikacji. Zapewnia on wysoki poziom bezpieczeństwa i jakość, która przekłada się na efekty leczenia. Do podarowania komórek jajowych zapraszane są młode, zdrowe kobiety, których motywacją jest chęć pomocy, dzielenia się.

Kandydatki wypełniają szczegółowy formularz wywiadu medycznego, przechodzą gruntowne badania hormonalne, infekcyjne, genetyczne, a także USG. Spotykają się z lekarzami – genetykiem i psychologiem – którzy zwracają uwagę na stan zdrowia i styl życia oraz aspekty osobowościowe i psychologiczne” – mówi dr Hajdusianek. Takie rygorystyczne czynności kwalifikacyjne są szczególnie ważne dla biorców, by zminimalizować wszystkie możliwe ryzyka.

Jak twierdzą eksperci z Banku Komórek Jajowych INVICTA, do udziału w programie honorowego dawstwa komórek jajowych skłaniają często życiowe obserwacje: w swoim bliskim otoczeniu dawczynie mają pary, które bezskutecznie starają się o potomstwo, inne są już mamami i wiedzą, jak wielkim szczęściem jest posiadanie dziecka, dlatego dzielą się taką możliwością z innymi ludźmi.

Tylko anonimowo

Do listopada 2015 roku w Polsce istniała możliwość tzw. dawstwa za wskazaniem: można było jawnie oddać komórki jajowe wskazanej bliskiej osobie – córce, siostrze itd. Po wejściu w życie ustawy o leczeniu niepłodności dopuszczalne jest jedynie przekazanie komórek w sposób anonimowy.

Zanim dojdzie do procesu biorstwa, lekarz sprawdza w Banku zgodność fenotypową konkretnej, anonimowej, dawczyni z parametrami biorczyni. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy cechy zbliżone do przyszłej mamy.

Bezpieczny proces

Proces pobrania komórek jajowych zaczyna się od stymulacji hormonalnej, dzięki której w jednym czasie w jajnikach rośnie wiele pęcherzyków i możliwe jest pobranie kilku–kilkunastu komórek jajowych, które są mrożone i deponowane w banku lub wykorzystywane w bieżącym cyklu in vitro pacjentów.

Wcześniej odpowiednio kwalifikowana jest także para. „Na tym etapie bardzo istotne jest indywidualne dopasowanie przebiegu leczenia do sytuacji pacjentów. Omawiamy możliwości i wspólnie podejmujemy decyzję o optymalnej terapii.

Uzupełnienie procedury o dodatkową diagnostykę genetyczną zarodków, ocenę czynnościową i immunologiczną endometrium biorczyni oraz właściwe przygotowanie i zaplanowanie transferu może nawet dwukrotnie zwiększyć szansę na ciążę” – mówi dr Hajdusianek.

Trudna emocjonalnie podróż

Zarówno podarowanie, jak i przyjęcie komórki rozrodczej to poważna decyzja, która powinna być podjęta odpowiedzialnie i świadomie. Rozmowa z psychologiem jest też jednym z etapów programu dawstwa i biorstwa. Specjalista stara się zapewnić kompleksowe wsparcie w chwilach stanowiących emocjonalne wyzwanie.

Niepłodna para ma szansę zastanowić się, czy to wspólny wybór; czy decyzja nie jest sprzeczna z ich wewnętrznymi przekonaniami oraz czy nie będzie miała negatywnego wpływu na relację między partnerami lub (w przyszłości) na relacje z dzieckiem. Ważna jest odpowiedź na pytanie, czy fakt, że dziecko będzie posiadało odrębne dziedzictwo genetyczne, nie wpłynie na nawiązanie z nim więzi.

Warto wcześniej porozmawiać o wyobrażeniach, jakie przyszli rodzice mają na ten temat. Na spotkaniach z psychologiem poruszana jest też kwestia rozmowy z dzieckiem o odrębnym dziedzictwie genetycznym – jak przekazać informację, że urodziło się dzięki technikom wspomaganego rozrodu i na jakim etapie rozwoju o tym powiedzieć.

Gdy już zapadnie spójna i świadoma decyzja obojga przyszłych rodziców, pojawia się nadzieja na cud i spełnienie najważniejszych marzeń.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.