fbpx
Przejdź do treści

In vitro z komórką dawczyni. Wszystko, co musisz wiedzieć o adopcji oocytów

Adopcja oocytów jest stosowana w zapłodnieniu pozaustrojowym z wykorzystaniem nasienia partnera pacjentki lub anonimowego dawcy – fot. Canva

Wielokrotne stymulacje, wielokrotne transfery zarodków, obciążenia genetyczne… Wszystkie te i podobne doświadczenia sprawiają, że droga do spełnienia marzeń o ciąży jest długa i wyboista. Trudne doświadczenia i niepowodzenie często sprawiają, że pary z niepłodnością chcą się poddać i zrezygnować z dalszych starań. Nim jednak do tego dojdzie, warto spróbować jeszcze jednej opcji – adopcji oocytów.

Dla wielu par in vitro z komórką dawczyni okazało się kluczem do sukcesu. O adopcji oocytów pisze lek. med. Bogna Sobkiewicz.

Czym jest adopcja komórek jajowych?

Jest to forma leczenia niepłodności par, u których nie było możliwości pobrania komórki jajowej od kobiety ze względu na ich brak lub jakość pobranych komórek była niska.

Adopcja oocytów jest stosowana w zapłodnieniu pozaustrojowym z wykorzystaniem nasienia partnera pacjentki lub anonimowego dawcy. Takie rozwiązanie to gwarancja jakości materiału genetycznego, gdyż dawczynie zostają poddane szeregowi badań i testów, sprawdzających dokładnie ich stan zdrowia. Są to kobiety młode, które posiadają już własne potomstwo.

Z programu adopcji komórki jajowej mogą korzystać pacjentki do 49 r.ż. Biorczyniami komórki jajowej są zwykle kobiety, które długo i bezskutecznie starały się o dziecko.

Procedura dawstwa komórek jajowych jest oparta na zasadach anonimowości i jest zgodna z polskim prawem oraz propagowana przez Komisję Europejską.

Kiedy in vitro z komórką dawczyni to jedyne rozwiązanie?

Nieudane próby in vitro z wykorzystaniem własnego materiału genetycznego to jeden z sygnałów, by przeprowadzić procedurę z adopcją komórki jajowej. To rozwiązanie to również szansa na macierzyństwo dla kobiet z wyczerpaną rezerwą jajnikową oraz tych, które mimo młodego wieku przeszły menopauzę. Przebyte leczenie onkologiczne, które negatywnie wpływa na zdolność do zajścia w ciążę, to także jedno ze wskazań do przeprowadzenia in vitro z komórką dawczyni.

Kto może zostać dawczynią komórki jajowej?

Dawczyniami zostają młode, zdrowe kobiety, które już urodziły dziecko. Są to osoby, które rozumieją potrzebę posiadania potomstwa i z własnej woli godzą się pomóc parom, dla których adopcja komórki jajowej to jedyne możliwe rozwiązanie, by zajść w ciążę.

Kandydatki na dawczynie są poddawane serii badań genetycznych i wirusologicznych. Dzięki temu ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek wady u płodu nie jest wyższe niż w ogólnej populacji.

Dawczyniami zostają kobiety:

  • bez jakichkolwiek schorzeń,
  • które mają zwykle poniżej 32-35 lat,
  • posiadają co najmniej jedno zdrowe dziecko,
  • bez obciążeń genetycznych i wirusologicznych.

Zgodnie z obowiązującym prawem dawczynie pozostają anonimowe.

Wybór dawczyni

Osoby decydujące się na zabieg in vitro z adopcją komórki jajowej dawczyni zadają sobie pytanie: czy dziecko będzie podobne do kobiety, która je urodziła? Nie każda para chce dzielić się informacją z rodziną czy znajomymi o konieczności zastosowania tego rodzaju procedury.

Aby dziecko jak najbardziej przypominało rodziców, którzy będą je wychowywać, dawczyni jest dobierana do biorczyni na podstawie fenotypu. Fenotyp zawiera informacje o rasie, masie ciała, kolorze oczu, kolorze włosów, skręcie włosa, budowie ciała, grupie krwi oraz inne informacje zawarte w profilu dawczyni.

Jak przebiega procedura?

1.  Przed rozpoczęciem procedury para jest proszona o spełnienia warunków formalnych, w tym podpisania umowy z kliniką Salve Medica.

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzane są badania i zostaje zaplanowany dalszy przebieg leczenia. Partner oddaje nasienie oraz jest poddawany badaniom w kierunku wykluczenia chorób zakaźnych. Kiedy wynik jest ujemny, jego nasienie może zostać wykorzystane do zapłodnienia komórki jajowej. Na tym etapie dokonuje się również wyboru dawczyni.

2.  Para otrzymuje informację telefoniczną z kliniki Salve Medica o punkcji dawczyni (poprzedzonej stymulacją hormonalną), a po około 5 dniach informację mówiącą o liczbie powstałych zarodków.

3.  Podczas drugiej wizyty Pacjentka zostaje przygotowana do transferu zarodka. Między innymi otrzymuje leki, które poprawią jej płodność i przygotują endometrium na przyjęcie zarodka.

4.  Podczas trzeciej i czwartej wizyty lekarz dokonuje oceny prawidłowości rozwoju endometrium. Wyznacza również datę transferu zarodka, czyli przeniesienia ich do jamy macicy.

5.  Po 11-12 dniach od transferu należy wykonać test ciążowy.

Ile komórek jajowych można zaadoptować od dawczyni za jednym razem?

Do dawstwa przekazywane są dojrzałe, wysokiej jakości komórki jajowe pobrane od dawczyń po wcześniejszej stymulacji.

Biorczyni otrzymuje pakiet kilku komórek jajowych, gotowych do zapłodnienia. W klinikach Salve Medica biorczyni otrzymuje pakiet 6 dobrej jakości komórek jajowych, z których otrzymywane są zarodki.

Biologiczne rodzeństwo

Pozytywny wynik na teście ciążowym po zastosowaniu in vitro to ogromna radość dla przyszłych rodziców. Ale wiele kobiet, które zawsze marzyły o posiadaniu dużej rodziny pragną kolejnego dziecka.

Często same dzieci, kiedy nieco podrosną, proszą o rodzeństwo, z którym mogłyby się bawić. Aby przygotować się na taką ewentualność pary podchodzące do in vitro z komórką dawczyni mają możliwość zabezpieczyć jej jajeczka do kolejnej próby. Dzięki temu dzieci są biologicznym rodzeństwem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.