fbpx
Przejdź do treści

In vitro w Warszawie – znamy realizatorów samorządowego programu na Mazowszu

Warszawa przez kolejne 4 lata będzie wspierać pary w ich dążeniu do spełnienia marzeń o rodzicielstwie – fot. 123rf

Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził wybór trzech podmiotów, które będą realizować program in vitro. Są to kliniki leczenia niepłodności z Warszawy i Płocka. Ze wsparcia samorządu Mazowsza skorzysta około 440 par. W budżecie Mazowsza jest na ten cel blisko 6,7 mln zł.

Zarząd województwa mazowieckiego wybrał realizatorów samorządowego „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego”. Spośród 10 ofert, jakie wpłynęły do magistratu, komisja konkursowa wybrała trzech realizatorów– Medi Partner, Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. oraz Gravida Sp. z o.o.

– Jesteśmy na ostatniej prostej. Wiemy już, kto będzie realizował nasz program. Przed nami jeszcze podpisanie umów i ruszamy z dofinansowaniem. Bardzo się cieszę, bo czeka na to wiele par z Mazowsza, dla których in vitro jest jedyną szansą na stworzenie pełnej rodziny. Warto jednak pamiętać, że to nie jest jedyny tego typu program realizowany przez samorząd Mazowsza. Od 2017 r. wspieramy bowiem naprotechnologię – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Pieniądze przeznaczone przez samorząd województwa pozwolą na przeprowadzenie 1322 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, które obejmą ok. 440 par z Mazowieckiego, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur. Przeprowadzonych zostanie również 20 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym. Jest to informacja dla kobiet, które z powodu choroby nowotworowej lub innej choroby uszkadzającej płodność będą musiały poddać się leczeniu niekorzystnie wpływającemu na ich płodność.

Przewidywana wysokość dofinansowania, na które może liczyć para, będzie się wahać w przedziale 5,2–15,6 tys. zł. Ponadto każdej uczestniczce w ramach programu przed leczeniem gonadotoksycznym zostanie zrefundowana procedura mrożenia komórek jajowych, maksymalnie do kwoty 2,8 tys. zł.

Dla kogo program

Program skierowany jest do par z Mazowsza, mieszkających na terenie województwa mazowieckiego od co najmniej 12 miesięcy w chwili aplikowania do programu. Ponadto osoby (pary), które chcą wziąć udział w programie powinny m.in. mieć powyżej 20 lat oraz stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Natomiast kobiety aplikujące do programu w celu zamrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym powinny posiadać stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną chorobę nowotworową lub inną chorobę, której leczenie wymaga zastosowania terapii gonadotoksycznej. W programie nie określono dla tej procedury dolnej ani górnej granicy wieku, gdyż o kwalifikacji do programu będzie ostatecznie decydował lekarz, kierując się wskazaniami medycznymi.

– Na Mazowszu jest wiele par, które starają się o dziecko, a jedyną nadzieją dla nich jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wiemy, że wiąże się to często z dużym obciążeniem finansowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego cieszę się, że przez kolejne 4 lata będziemy wspierać mazowieckie pary w ich dążeniu do spełnienia marzeń o rodzicielstwie – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Źródło: mazovia.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.