fbpx
Przejdź do treści

In vitro w reportażu pośród 10 książek nominowanych do nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki!

W tym roku odbędzie 7. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Wśród dziesięciu nominowanych znalazła się książka pt. „Nie przeproszę, że urodziłam” autorstwa Karoliny Domagalskiej.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień reportażowych. W tym roku po raz pierwszy w siedmioletniej historii nagrody wśród 10 najlepszych reportaży roku jest aż osiem książek Polaków. Autorkami sześciu książek są kobiety. A trzy z dziesięciu nominacji to książkowe debiuty. W „Nie przeproszę, że urodziłam” Karolina Domagalska sięga po temat, który budzi wiele kontrowersji, wywołuje lęk, stawia trudne pytania o wartości etyczne. Zwłaszcza w Polsce, gdzie brak szczegółowych regulacji prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro. Autorka odmalowuje szeroki i społecznie zróżnicowany obraz tego zjawiska. Sięga po historie i doświadczenia rodzin „klasycznych”, czyli heteroseksualnych, ale też „nowych”: lesbijskich lub gejowskich, pisze także o kobietach, które pragnęły mieć dziecko, mimo że nie miały partnera. Rozmówców szuka autorka również za granicą: podróżuje do Izraela, Holandii, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, dzięki czemu czytelnik ma szansę poznać wiele odmiennych rozwiązań prawnych: zasady działania banków spermy, dawstwa anonimowego i nieanonimowego, poznaje samych dawców i ich motywację. Równie ważne stają się spotkania, w trakcie których autorka rozmawia o tym, co czują rodzice, którzy decydują się na ten typ rodzicielstwa, kobiety, które przechodzą proces zapłodnienia in vitro, wreszcie dzieci, które nie znają tożsamości biologicznych rodziców.

Książka Karoliny Domagalskiej to niezwykle cenny głos w dyskusji o współczesnych modelach rodziny. Napisana z delikatnością i taktem, mówi jednak wyraźnie: rodzicem nie jest ten, kto rodzi czy płodzi, tylko ten, kto wychowuje i obdarza miłością. W niedzielę, 28 lutego 2016 r., jury – pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego – w składzie: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak, Lidia Ostałowska, i w obecności sekretarza Nagrody: Bożeny Dudko, odbyło posiedzenie, na którym zostało omówionych 96 książek zgłoszonych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2015. Po długiej i wnikliwej dyskusji jury nominowało do Nagrody 10 książek (w porządku alfabetycznym wg autorów): 1. Karolina DOMAGALSKA, Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro, wyd. Czarne;  2. Magdalena GRZEBAŁKOWSKA, 1945. Wojna i pokój, wyd. Agora;  3. Wojciech JAGIELSKI, Wszystkie wojny Lary, wyd. Znak;  4. Michał KSIĄŻEK, Droga 816, wyd. Fundacja Sąsiedzi; 5. Jenny NORDBERG, Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie (The Underground Girls of Kabul: In Search of a Hidden Resistance in Afghanistan), z angielskiego przełożył Justyn Hunia, wyd. Czarne;  6. Zbigniew PARAFIANOWICZ, Michał POTOCKI, Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę, wyd. Czarne; 7. Paweł Piotr RESZKA, Diabeł i tabliczka czekolady, wyd. Agora;  8. Åsne SEIERSTAD, Jeden z nas. Opowieść o Norwegii (En av oss. En fortelling om Norge), z norweskiego przełożyła Iwona Zimnicka, wyd. W.A.B.; 9. Katarzyna SURMIAK-DOMAŃSKA, Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, wyd. Czarne;  10. Małgorzata SZEJNERT, Usypać góry. Historie z Polesia, wyd. Znak.

Finałowa piątka zostanie ogłoszona w kwietniu, a laureata Nagrody poznamy 20 maja br.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!  

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.