fbpx
Przejdź do treści

In vitro w Czechach

Czechy cieszą się zasłużoną opinią pioniera zapłodnień pozaustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwsze dziecko poczęte dzięki metodzie in vitro narodziło się w 1982 roku w Brnie.

Brno do dzisiaj jest zresztą mekką niepłodnych par z całego świata (40% kobiet korzystających z tego rodzaju pomocy w Czechach pochodzi z zagranicy). Na korzyść czeskich klinik świadczą wieloletnie doświadczenie i wysoka skuteczność przeprowadzanych zabiegów. Obecnie Czechy mogą pochwalić się wygraną w osobliwym rankingu – to tutaj przypada najwyższy odsetek klinik leczenia niepłodności na jednego mieszkańca. Rocznie w Czechach rodzi się ok. 2000 dzieci poczętych podczas zabiegu in vitro.

Czechy: statystyki

Koszty trzech pierwszych prób leczenia niepłodności za pomocą zabiegu in vitro w dużej mierze pokrywa ubezpieczenie. Dopłata może być niewielka i wynosić kilkaset koron, jednak prof. Jan Šulc z Centrum Leczenia Niepłodności GEST nie uważa takiej oszczędności za dobry pomysł. Według lekarza zabieg naprawdę dobrze wykonany, gwarantujący możliwie najlepsze rezultaty, to koszt od 10 do 30 tysięcy koron. {…}

Republika Czeska jest sygnatariuszem Europejskiej Konwencji Bioetycznej, co oznacza, że wybór płci dziecka jest niedozwolony – wyjątek stanowią sytuacje, w których choroba genetyczna przenoszona przez jednego z rodziców może zagrozić zdrowiu dziecka konkretnej płci (np. hemofilia). Dozwolone jest prowadzenie badań na gametach i embrionach, nie można ich jednak tworzyć wyłącznie w tym celu. 

Aleksandra Kiełczykowska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.