fbpx
Przejdź do treści

In vitro ponownie refundowane? Podpisz petycję!

in vitro refundacja nfz petycja
Foto: Unsplash

W ostatnich dniach pojawiła się petycja w sprawie przywrócenia refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia ogólnopolskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Autorzy petycji (Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic) apelują do Prezydenta RP, Marszałka Senatu oraz senatorów o podjęcie działań umożliwiających refundację in vitro przez Narodowy Fundusz Zdrowia. „Problem niepłodności dotyczy już ponad 20% par. W znacznej części przypadków niepłodność jest spowodowana przez endometriozę, której leczenie również nie jest w Polsce refundowane. Należy poczynić kroki, które to zmienią i umożliwią Polkom i Polakom leczenie odpowiadające standardom europejskim.”

Od 2016 roku w naszym kraju refundacja leczenia niepłodności metodą in vitro została zastąpiona naprotechnologią. Autorzy petycji podkreślają: „Warto zasygnalizować, iż w ramach ministerialnego programu refundacji in vitro, który funkcjonował w latach 2013-2016 na świat przyszło ponad 22 000 dzieci, natomiast w ramach programu ochrony zdrowia prokreacyjnego realizowanego w latach 2016-2020 uzyskano niespełna 300 ciąż.”

Zwraca się również uwagę na fakt, że wraz z refundacją tej metody powinna wiązać się odpowiednia opieka medyczna. Równie ważna może się okazać edukacja społeczeństwa: „Wycofanie refundacji stało się równoznaczne z wycofaniem społecznego zaufania do wspomnianej metody terapii, a nawet stygmatyzacją par niepłodnych.”

Całą treść petycji znajdziesz pod linkiem.

Redakcja Chcemy Być Rodzicami popiera twórców petycji i ma nadzieję na pozytywny rezultat.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.