fbpx
Przejdź do treści

In vitro nie ratuje demografii?

„Rzeczpospolita” informuje, że co dziesiąta para uczestnicząca w rządowym programie leczenia niepłodności metodą in vitro, zakończą go sukcesem.

Z obecnych danych wynika, że w rządowym programie refundacji zapłodnienia pozaustrojowego bierze udział 14,3 tys. par, od chwili momentu wprowadzenia procedury urodziło się 1635 dzieci.  Minister zdrowia jest zadowolony z tego wyniku, z kolei eksperci nie podzielają jego entuzjazmu. Jak twierdzi dr Grzegorz Mrugacz z kliniki niepłodności Bocian, skuteczność rządowego programu wynosi 30 procent. 

Dofinansowanie

Procedura finansowana przez rząd pozwala na trzy transfery zarodków, co znaczy,  że w każdym cyklu lekarze mogą przenieść do macicy kobiety jeden zarodek. Skuteczność procedury zwiększa transfer dwóch zarodków jednocześnie Ze względu na zdrowie kobiety w rządowym programie wprowadzono ograniczenia. 

Weług lekarzy, skuteczność in vitro jest podyktowana względami indywidualnymi, ale w Europie są kliniki, które osiągają 50 % skuteczności. W Polsce par mających problem z poczęciem jest coraz więcej i dlatego część ekspertów wskazuje, że 1600 urodzeń jako efekt półmetka rządowego programu in vitro nie jest wcale ratowaniem demografii.

Statystyki mówią, że w 35 procentach przypadków za niepłodność odpowiadają kobiety, w 35 procentach mężczyźni, a reszta to nieznana przyczyna.

Źródło: za: Rzeczpospolita, opracowanie: Karolina Błaszkiewicz

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.