fbpx
Przejdź do treści

In vitro all inclusive

Rządowy program in vitro zakończył się w czerwcu 2016 roku. Od tego momentu pary starające się o potomstwo mogą liczyć tylko na siebie. Choć leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest dla nich często jedyną szansą na ciążę, wiąże się z dużymi wydatkami. Jak obliczyć z góry koszty leczenia?

W Polsce koszt jednego zabiegu in vitro z dawstwem partnerskim oscyluje w granicach 7-10 tys. zł. Po doliczeniu wszystkich niezbędnych badań, wizyt i procedur może wyjść spora suma, nawet kilkunastu tysięcy złotych zł. Warto jednak podkreślić, że skuteczność IVF w Polsce utrzymuje się na poziomie ok. 30-40%. Choć jest to wysoki odsetek, wiele par, by doczekać się potomstwa, musi przejść terapię kilkukrotnie Dzięki rządowemu programowi urodziło się ok. 5 tys. dzieci, a na jego realizację z budżetu państwa przeznaczono 150 mln zł. Teraz pary niepłodne nie mogą liczyć na wsparcie. Muszą zmierzyć się z podwójnym wyzwaniem: jak pozyskać niezbędne środki i możliwie dokładnie oszacować budżet leczenia.

All inclusive

Dopóki procedurę in vitro współfinansowało Ministerstwo Zdrowia, dzięki pieniądzom z budżetu, zakwalifikowane osoby płaciły kilkaset, a nie kilkanaście tysięcy złotych. Dziś wydatki te są już normą, a do tego konieczna seria badań: hormonów AMH (ok. 180 zł) i FSH (około 30 zł), nasienia (seminogram komputerowy, ok. 150 zł) czy cytologii (40 zł). Pierwsza wizyta, obejmująca USG i wywiad lekarski kosztuje co najmniej 120 zł.

Rząd nie chce pomagać, a więc kliniki wychodzą naprzeciw potrzebom pacjentów. Zazwyczaj w ofercie jest kilka pakietowych programów in vitro. Cena waha się w zależności od rodzaju.

iletokosztuje

Jednym z przykładów kompleksowej propozycji jest  Program In Vitro All Inclusive realizowany w Klinikach INVICTA (Gdańsk, Warszawa, Wrocław). Pacjenci mają do wyboru dwie opcje pakietów: z lekami do stymulacji i bez nich. Pierwsza kosztuje 11300 zł., druga równe 15 tys. Jedna zryczałtowana opłata obejmuje pełen pakiet świadczeń: konsultacje lekarskie, leki do stymulacji hormonalnej, badania laboratoryjne, zabieg pobrania komórek ze znieczuleniem, bogaty zakres zwiększających skuteczność procedur w laboratorium in vitro, transfer zarodków, nadzór na ich implantacją, mrożenie zarodków, które nie zostały podane i konsultację po programie.

Optimum

Nieco okrojoną wersją All Inclusive jest Program In Vitro Optimum, który obejmuje standardowe procedury medyczne związane z in vitro, czyli przygotowanie do stymulacji, niezbędne leki, pobranie komórek jajowych oraz transfer zarodków, a także wybrane dodatkowe elementy zwiększające skuteczność terapii takie jak ICSI, hodowlę do blastocysty oraz znieczulenie ogólne do zabiegu pick-up wraz z konsultacją anestezjologiczną. W przeciwieństwie do wersji All Inclusive, pakiet Optimum nie posiada wybranych usług, m.in.: AH embryohatching, specjalistycznej oceny plemników (FAMSI/IMSI-MSOME), badań laboratoryjnych przed weryfikacjami czy nadzoru nad implantacją po transferze (3 weryfikacje).

Cena z początku mogłaby się wydać wysoka, jednak ten, kto płacił z własnej kieszeni, wie, że opłaty nie są wygórowane. Pacjenci już w momencie rozpoczynania terapii mają świadomość, na jakie koszty muszą się przygotować. Mogą skupić się na swoim celu, a nie zaciąganiu pożyczek czy przesuwaniu wcześniej planowanych wydatków. Co istotne, cały proces leczenia projektowany jest indywidualnie, zawsze w odniesieniu do potrzeb medycznych danej pary. Dzięki spersonalizowanej diagnostyce i programowi stymulacji hormonalnej skuteczność programu jest wysoka.

Można zapłacić mniej

Magazyn Chcemy Być Rodzicami w porozumieniu z kliniką Invicta przygotował dla Was specjalny prezent. Wiemy, ile kosztuje leczenie niepłodności i wiemy, jakim jest nadszarpnięciem dla domowego budżetu. Mamy dla Was 30 imiennych voucherów o wartości 1 tys. zł. do wykorzystania w klinice Invicta.

Co zrobić, aby dostać voucher? Po prostu do nas napisz na Facebooku lub na adres: redakcja@chbr.pl

FB Chcemy Być Rodzicami

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.