fbpx
Przejdź do treści

Implant antykoncepcyjny: te geny mają wpływ na przybieranie na wadze

implant antykoncepcyjny geny przyrost wagi waga
fot.unsplash.com

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado Anschutz Medical geny mogą powodować, że kobieta przybiera na wadze podczas stosowania popularnej formy antykoncepcji.  

Dr Aaron Lazorwitz, adiunkt położnictwa/ginekologii i planowania rodziny w University of Colorado School podjął się badań nad przyczynami wzrostu masy kobiet podczas stosowania implantu antykoncepcyjnego. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Contraception, dotyczyło w szczególności implantu antykoncepcyjnego zawierającego etonogestrel. 

Implant antykoncepcyjny skuteczną metodą  

Implant w kształcie pręcika jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod kontroli urodzeń. Jest on umieszczany pod skórą i zawiera etonogestrel, rodzaj progestyny, która hamuje owulację. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną, aby obliczyć zmiany masy ciała od momentu wszczepienia implantu do momentu, gdy kobiety zgłosiły się do badania. Spośród 276 zróżnicowanych etnicznie badanych stwierdzili, że mediana zmiany masy ciała wyniosła +3,2 kg lub około 7 funtów masy ciała przybranych średnio w ciągu 27 miesięcy stosowania.  

Większość, czyli 73,9% badanych, doświadczyło przyrostu masy ciała. Opierając się na farmakogenomice, czyli badaniu wpływu genów na reakcję człowieka na leki, Lazorwitz i jego koledzy zbadali genetykę uczestników.  

Kluczem geny kodujące białka? 

Badacze dowiedzieli, co może wchodzić w interakcje z lekiem antykoncepcyjnym znajdującym się w implancie. Naukowcy postawili hipotezę, że kluczem mogą być warianty w genach kodujących białka, które rozkładają się i wchodzą w interakcje z hormonami progestyny i estrogenu. 

Ostatecznie odkryto, że warianty genetyczne w receptorze estrogenowym 1 (ESR1) u niektórych uczestników badania były związane z klinicznie istotnym przyrostem masy ciała.  

Wcześniejsze badania wykazały również powiązania między wariantami genetycznymi ESR1 a działaniem innych leków. Kobiety, które miały dwie kopie wariantu ESR1 rs9340799, przybrały średnio ponad 30 funtów (13,6 kg) więcej podczas stosowania implantu antykoncepcyjnego w porównaniu do wszystkich innych kobiet biorących udział w badaniu.  

Konieczne jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób indywidualna zmienność genetyczna może wpływać na ryzyko niepożądanego przybierania na wadze u kobiety podczas stosowania egzogennych leków zawierających hormon steroidowy – powiedział Lazorwitz.  

Na razie nie ma sposobu, aby przewidzieć, kogo może to dotyczyć. Pracownicy służby zdrowia mogą zaoferować porady dotyczące innych środków antykoncepcyjnych.

Źródło: sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.