fbpx
Przejdź do treści

Im więcej partnerów w przeszłości, tym gorsze małżeństwo

Wielu z nas słyszało powiedzenia “tego kwiatu jest pół światu” lub “w morzu jest wiele ryb” istnieje wiele więcej ryb w morzu , zwłaszcza w kontekście relacji. Ale nowe badanie sugeruje, że im więcej nazbieramy tych kwiatów, im więcej ryb złowimy, tym mniej prawdopodobne, że nasze małżeństwo będzie udane.

„W większości obszarów życia, im więcej doświadczenia, tym lepiej. Chociażby w przypadku starania się o pracę”, mówi współautorka badania, Galena K. Rhoades doktorantka na Uniwersytecie w Denver.

„Okazuje się, że jeśli chodzi o doświadczenie związkowe, im go więcej przed ślubem, tym niższa jakość pożycia małżeńskiego”.

Badanie przeprowadzono w ramach National Marriage Project – inicjatywy ustanowionej w celu oceny i poprawy jakości zdrowia małżeńskiego w Ameryce.

Rhoades i Stanley przeanalizowali dane z krajowego badania o nazwie the Relationship Development Study. W latach 2007-2008, zwerbowano do niego ponad 1000 Amerykanów w wieku 18-34 lat, którzy byli w związku, ale jeszcze nie w związku małżeńskim.

W ciągu 5 lat obserwacji 418 uczestników stanęło na ślubnym kobiercu. Badacze następnie ocenili małżeństwa tych osób, biorąc pod uwagę także historię relacji każdego partnera i ich romantyczne doświadczenia. Następnie spytali badanych o jakość ich małżeństwa.

Rhoades i Stanley stwierdził, że przeciętnie badani, którzy byli zaangażowani w kilka związków przed ślubem raportowało niższą jakość życia małżeńskiego, w porównaniu z osobami, które miały mniej partnerów.

Skąd takie wyniki?

Zdaniem naukowców chodzi o to, że większa liczba partnerów oznacza więcej doświadczenia. Zwracają uwagę, że mając większe doświadczenie w relacjach częściej w wielu dziedzinach porównuje się aktualnego partnera z poprzednimi, także w kwestii umiejętności seksualnych, atrakcyjności fizycznej i umiejętności komunikacyjnych.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Marlena Jaszczak

absolwentka SWPS, kobieta o wielu talentach.