fbpx
Przejdź do treści

Ilona Felicjańska: nie bój się własnych porażek

Fot. Arcadius Mauritz

Ilona Felicjańska wystartowała z kampanią (Nie)zależne. Chce nauczyć kobiety wiary w siebie i przełamać barierę wstydu.

if2
Fot. Arcadius Mauritz

Jesteś szczęśliwa?

Ilona Felicjańska: Bardzo! A nie widać? (śmiech)

Czym jest akcja (Nie)zależne? Kim są (Nie)zależne?

Akcja (Nie)zależne jest kampanią społeczną.  (Nie)zależne to kobiety, który były kiedyś zależne od alkoholu lub zaburzeń odżywania. To kobiety, które tak samo jak ja, dzięki tym uzależnieniom, dotarły do siebie, poznały siebie. A ich zależność pokazała im, że mają w sobie pewną pustkę, którą zapełniają alkoholem, jedzeniem czy zakupami. Tymczasem tę pustkę należy zapełnić miłością do siebie, satysfakcją z życia.

(Nie)zależne to kobiety, które nie potraktowały swojej zależności, jako końca świata czy kary od Boga, a jako trampolinę do lepszego życia.

Kobiety, które nie mają problemu, żeby powiedzieć „tak, jestem uzależniona od alkoholu”, „tak, miałam zaburzenia odżywiania, anoreksję, bulimię”.

if5
Fot. Arcadius Mauritz

W kalendarzu promującym akcję wystąpią sławne kobiety?

Bohaterki kalendarza są sławne na swój sposób. Wszystkie są piękne, wyjątkowe i silne. Piszą książki, są makijażystkami, coachami, prowadzą ośrodki społeczne. To są kobiety, które odnalazły swoją pasję i chęć życia.

Akcja (Nie)zależne ma łamać stereotypy i zachęcać innych: „chodź z nami, nie wstydź się”.

Kampania jest wynikiem moich obserwacji i doświadczenia, bardzo boleśnie odczułam na własnej skórze konsekwencje ostracyzmu i odrzucenia w momencie przyznania się do uzależniania. Wzięłam to na siebie i wzmocniłam się. Dziś jestem wdzięczna za swoje uzależnienie, za wszystko, co mnie spotkało i sprawiło, że zaczęłam żyć własnym życiem.

Wiele kobiet boi się iść na terapię w obawie przed tym, co powiedzą inni ludzie.

Co będzie się działo w ramach akcji?

Partnerami kampanii są Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Polska Akademia Zaburzeń Lękowych i Odżywiania GEDEON- Stop Stres. Mam również wsparcie ze strony Centrum Praw Kobiet. Miesiąc temu byłam tam na pierwszym spotkaniu motywacyjnym dla kobiet. To było ogromne przeżycie – w miejscu, do którego sama chodziłam uczyć się żyć, jako ofiara przemocy psychicznej, teraz ja siedziałam przed kobietami i do nich mówiłam. Po tamtym spotkaniu, pomyślałam, że czas robić więcej. Właśnie w Centrum Praw Kobiet będę organizowała spotkania motywujące dla kobiet. Podobne wydarzenia chciałabym organizować w całej Polsce. Odwiedzimy też Panią Prezydentową, która zaprosiła nas do Pałacu Prezydenckiego. Pani Agata Duda z zewnątrz wspiera naszą akcję. Będziemy pojawiać się w mediach, zarówno ja, jak i bohaterki całego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że będą również kampanie outdoorowe. Co jeszcze się wydarzy? Nie wiem, na pewno dużo pięknych rzeczy.

W grudniowym wydaniu Magazynu Chcemy Być Rodzicami obszerny wywiad z Iloną Felicjańską, która opowiedziała nam o sile wsparcia w poronieniu, o potędze macierzyństwa i własnych przeżyciach. W sprzedaży już od 5 grudnia.

if4
Fot. Arcadius Mauritz

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.