Przejdź do treści

Ilona Felicjańska: nie bój się własnych porażek

Fot. Arcadius Mauritz

Ilona Felicjańska wystartowała z kampanią (Nie)zależne. Chce nauczyć kobiety wiary w siebie i przełamać barierę wstydu.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

if2

Fot. Arcadius Mauritz

Jesteś szczęśliwa?

Ilona Felicjańska: Bardzo! A nie widać? (śmiech)

Czym jest akcja (Nie)zależne? Kim są (Nie)zależne?

Akcja (Nie)zależne jest kampanią społeczną.  (Nie)zależne to kobiety, który były kiedyś zależne od alkoholu lub zaburzeń odżywania. To kobiety, które tak samo jak ja, dzięki tym uzależnieniom, dotarły do siebie, poznały siebie. A ich zależność pokazała im, że mają w sobie pewną pustkę, którą zapełniają alkoholem, jedzeniem czy zakupami. Tymczasem tę pustkę należy zapełnić miłością do siebie, satysfakcją z życia.

(Nie)zależne to kobiety, które nie potraktowały swojej zależności, jako końca świata czy kary od Boga, a jako trampolinę do lepszego życia.

Kobiety, które nie mają problemu, żeby powiedzieć „tak, jestem uzależniona od alkoholu”, „tak, miałam zaburzenia odżywiania, anoreksję, bulimię”.

if5

Fot. Arcadius Mauritz

W kalendarzu promującym akcję wystąpią sławne kobiety?

Bohaterki kalendarza są sławne na swój sposób. Wszystkie są piękne, wyjątkowe i silne. Piszą książki, są makijażystkami, coachami, prowadzą ośrodki społeczne. To są kobiety, które odnalazły swoją pasję i chęć życia.

Akcja (Nie)zależne ma łamać stereotypy i zachęcać innych: „chodź z nami, nie wstydź się”.

Kampania jest wynikiem moich obserwacji i doświadczenia, bardzo boleśnie odczułam na własnej skórze konsekwencje ostracyzmu i odrzucenia w momencie przyznania się do uzależniania. Wzięłam to na siebie i wzmocniłam się. Dziś jestem wdzięczna za swoje uzależnienie, za wszystko, co mnie spotkało i sprawiło, że zaczęłam żyć własnym życiem.

Wiele kobiet boi się iść na terapię w obawie przed tym, co powiedzą inni ludzie.

Co będzie się działo w ramach akcji?

Partnerami kampanii są Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Polska Akademia Zaburzeń Lękowych i Odżywiania GEDEON- Stop Stres. Mam również wsparcie ze strony Centrum Praw Kobiet. Miesiąc temu byłam tam na pierwszym spotkaniu motywacyjnym dla kobiet. To było ogromne przeżycie – w miejscu, do którego sama chodziłam uczyć się żyć, jako ofiara przemocy psychicznej, teraz ja siedziałam przed kobietami i do nich mówiłam. Po tamtym spotkaniu, pomyślałam, że czas robić więcej. Właśnie w Centrum Praw Kobiet będę organizowała spotkania motywujące dla kobiet. Podobne wydarzenia chciałabym organizować w całej Polsce. Odwiedzimy też Panią Prezydentową, która zaprosiła nas do Pałacu Prezydenckiego. Pani Agata Duda z zewnątrz wspiera naszą akcję. Będziemy pojawiać się w mediach, zarówno ja, jak i bohaterki całego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że będą również kampanie outdoorowe. Co jeszcze się wydarzy? Nie wiem, na pewno dużo pięknych rzeczy.

W grudniowym wydaniu Magazynu Chcemy Być Rodzicami obszerny wywiad z Iloną Felicjańską, która opowiedziała nam o sile wsparcia w poronieniu, o potędze macierzyństwa i własnych przeżyciach. W sprzedaży już od 5 grudnia.

if4

Fot. Arcadius Mauritz

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.

5 objawów związanych z niepłodnością u kobiet i mężczyzn

objawy niepłodności

Oto objawy, które mogą być oznaką problemów z płodnością. Jeśli zauważysz u siebie lub swojego partnera niektóre z poniższych symptomów, powinniście wybrać się do specjalisty.

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Sprawdź najpopularniejsze objawy niepłodności u kobiety.

Zobacz też: Przyczyny i objawy niepłodności

1. Nieregularne miesiączki

Cykl miesięczny zdrowej kobiety to 28 dni, ale niewielkie odchylenia od normy nie są rzadkością, jeśli są stałe. Jeśli więc twój cykl jednego miesiąca zaczyna się 33 dnia miesiąca, kolejny 31, a następny 35, to nie ma czym się martwić.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy miesiączka pojawia się bardzo nieregularnie – cykl jest krótki albo miesiączka nie pojawia się kilka miesięcy. Może to wiązać się z zespołem policystycznych jajników (na które cierpi około 15-20% kobiet) lub problemów hormonalnych. Może to prowadzić do problemów z płodnością.

2. Ostry ból

Większość kobiet odczuwa ból lub skurcze podczas miesiączki. Jeśli jednak  ból utrudnia normalne funkcjonowanie, może to być symptomem endometriozy.

3. Brak miesiączki

Zdarza się, że okres nie pojawia się w jednym miesiącu. Stres, odchudzanie lub wycieńczający trening mogą być tego powodem.

Jeśli jednak nie masz okresu przez kilka kolejnych miesięcy, warto wybrać się do lekarza, aby sprawdzić, czy twoja płodność nie jest zaburzona.

4. Wahania hormonów

Jeśli pojawiają się objawy związane z wahaniami hormonów takie jak:

  • trądzik,
  • brak pociągu seksualnego,
  • owłosienie na twarzy lub łysienie,
  • wahania wagi,
    powinnaś wybrać się do lekarza, najlepiej endokrynologa.

5. Ból podczas seksu

Wiele kobiet odczuwa ból podczas każdego stosunku i uważa, że to naturalny objaw. Najnowsze badania dowodzą, że może to być objawem endometriozy lub wahań hormonów, co może powodować problemy z płodnością.

Zobacz też: Problem niepłodności męskiej to fakt czy mit?

Sprawdź najpopularniejsze objawy niepłodności u mężczyzn:

1. Nagłe zmiany w odczuwaniu pociągu seksualnego

Męska fizjologia także związana jest z hormonami, dlatego wszelkie wahania w odczuwaniu pożądania mogą być oznaką problemów z płodnością.

2. Ból lub puchnięcie jąder

Te objawy mogą być związane z wieloma stanami chorobowymi, a najczęstsze z nich to stany zapalne lub wodniak jądra. Nieleczony obrzęk może prowadzić do niepłodności, a nawet zagrażać życiu.

3. Zaburzenia erekcji

Prawidłowa erekcja związana jest z odpowiednim poziomem hormonów. Ich obniżony poziom może prowadzić do problemów z zapłodnieniem.

W Polsce problem erekcji dotyczy 1,5 miliona mężczyzn. Lekarze uważają, że ten problem zawsze jest sygnałem tego, że coś dzieje się w organizmie. Warto to sprawdzić.

4. Problemy z ejakulacją

Podobnie jak przy erekcji, problemy z wytryskiem mogą być oznaką zaburzeń hormonów, wcześniejszych zabiegów chirurgicznych przeprowadzonych na pęcherzu moczowym podczas raka jądra lub działania leków obniżających ciśnienie krwi lub antydepresantów.

Częstą przyczyną mogą być zaburzenia nerwowe, nierzadko spowodowane cukrzycą, chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

5. Małe, twarde jądra

W jądrach tworzy się sperma, dlatego ich odpowiednia wielkość i wygląd świadczą o ich stanie zdrowia.

Zbyt małe lub zbyt twarde powinny być zbadane przez specjalistę, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą być oznaką stanów chorobowych, prowadzących do niepłodności.

Tu kupisz najnowsze e-wydanie magazynu Chcemy Być Rodzicami

Źródło: