fbpx
Przejdź do treści

Ile nasienia potrzebne jest do zapłodnienia?

Plemniki docierające do komórki jajowej /Ilustracja do tekstu: Nieprawidłowa ruchliwość plemników
Fot.: Fotolia.pl

Nasienie jest niezbędne do procesu zapłodnienia. Nauka dokładnie mówi, ile tego nasienia powinno być.  

Wiele osób pamięta zapewne z lekcji biologii, że teoretycznie chociaż niezwykle rzadko możliwe jest by doszło do zapłodnienia bez wytrysku. Spowodowane jest to niewielką ilością plemników w śluzówce penisa. Szansa na zapłodnienie jest jednak porównywalna z wygraną na loterii. W rzeczywistości musi być spełnionych kilka warunków. 

Jakie nasienie jest zdrowe? 

By zajście w ciążę było możliwe, kilka warunków musi spełniać również sperma – ważna jest jej objętość (powinno to być ponad 3 ml) i jakość, czyli ruchliwość plemników. Z kilkuset milionów do komórki dociera bowiem tylko najsilniejszy, reszta jest zbyt słaba lub zbyt wolna, aby ją zapłodnić. Płodny samiec zwykle wytryskuje 2-5 ml nasienia, a każdy ml zawiera około 100 milionów plemników. Tak znaczna liczba uwarunkowana jest przez m.in. śluz szyjki macicy, którego kwaśny odczyn może uszkodzić spermę.  

Śluz szyjki macicy może uwięzić plemniki, powodując ich bardzo szybką śmierć. Pamiętajmy, że te plemniki nie mają GPS. Ewolucja pcha je do przodu i jeśli się zgubią umierają próbując odnaleźć drogę – mówi dr Kecia Gaither, dyrektor ds. okołoporodowych w New York City Health + Hospitals. – Te plemniki, które dostają się do szyjki macicy lub macicy, prawdopodobnie rozpadają się lub są ostatecznie wydalane z wypływem płynu lub późniejszą menstruacją – dodaje.  

Ważne jest też miejsce wytrysku. Sam wytrysk mężczyzny na srom lub wokół niego może również prowadzić do ciąży, chociaż są to skrajnie rzadkie przypadki. Zakłada się, że ejakulacja ma nastąpić w pochwie. W czasie tego procesu sperma jest wypuszczana pod ciśnieniem, niezbędnym do przetransportowania jej do pochwy, macicy i jajowodu, wreszcie do komórki – oblicza się, że plemniki podążają z prędkością 5 m/s. Jeśli nie mają przeszkód, rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu komórki jajowej.  

Żywotność nasienia a zapłodnienie

Pamiętajmy, że żywotność plemników jest ograniczona. Mogą żyć od kilku minut, aż po kilka dni – nawet pięć. Plemniki łatwo obumierają, jeśli znajdują się w niesprzyjających warunkach. Są narażone na działanie czynników zewnętrznych, które nie wpływają korzystnie na ich kondycję m. in. kontakt z powietrzem. Najszybciej umierają plemniki, które znalazły się poza drogami rodnymi kobiety np. na pościeli, ubraniu czy podłodze. Zwykle wystarczy kilka-kilkanaście minut, by męskie gamety przestały istnieć – plamy spermy wysychają, a wraz z nimi plemniki.

W drogach rodnych kobiety, przy sprzyjających warunkach ich żywotność może trwać nawet trzy-pięć dni. Najdłużej plemniki mają szansę przeżyć podczas owulacji i w jej bliskiej okolicy. To wtedy środowisko w pochwie jest zasadowe, czyli bardzo sprzyjające męskim komórkom. Śluz, który wytwarza szyjka macicy u kobiety, jest rzadki, śliski, elastyczny, a to sprawia, że plemniki, które się w nim znajdą, łatwiej i szybciej dotrą do komórki jajowej. 

Źródło: https://www.romper.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.