fbpx
Przejdź do treści

Ile mam pęcherzyków jajnikowych?

pęcherzyki jajnikowe
FotEvgenii Naumov/ 123RF

Kobiece ciała rodzą się z potencjałem na całe życie. O czym mowa? Oczywiście o rezerwie jajnikowej – jest to pula pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, które zawierają w sobie niedojrzałe jeszcze komórki jajowe. Z jakimi zasobami się rodzimy, ile pęcherzyków jajnikowych mamy jako nastolatki i jak wygląda to w dorosłości?

Niestety, w trakcie życia kobiety nie są w stanie „doprodukować” kolejnych pęcherzyków jajnikowych. Liczba, z którą się rodzą, jest tym, co ich organizmy przygotowały na cały życie. Przyjrzyjmy się zatem konkretom:

  • życie płodowe – już wtedy obserwuje się obecność pęcherzyków pierwotnych (oocytów I rzędu), ponieważ oogeneza (proces powstawania komórek jajowych) rozpoczyna się właśnie na początku życia płodowego. W 5. miesiącu ciąży żeński płód posiada ich kilka milionów!
  • narodziny dziewczynki – wspomniana wyżej liczba od pewnego momentu ulega stopniowej redukcji. Dziewczynka pojawia się na świecie mając około 1-2 miliony jajeczek.
  • wiek nastoletni – kiedy dziewczynka osiąga dojrzałość płciową, w jej organizmie znajduje się około 300-400 tys. oocytów I rzędu. Zastanawiasz się, co stało się z całą resztą? Przed okresem dojrzewania w każdym miesiącu obumiera około 11 tys. pęcherzyków jajnikowych (jest to proces naturalny).

Liczba pęcherzyków jajnikowych u dojrzałych kobiet

Trudno jest podać w tym kontekście konkretne liczby, ponieważ na ilość pęcherzyków jajnikowych, jaką posiada dana kobieta, wpływa wiele czynników. Łatwo wnioskować z powyższych informacji, że ów wpływ rozpoczyna się już w życiu płodowym – skoro to właśnie wtedy ma miejsce oogeneza, choroba matki czy wszelkie zaburzenia ciąży mogą się na niej odbić i tym samym od razu zmniejszyć ilość oocytów. Następnie, już w trakcie swojego życia, również możemy negatywnie wpływać na posiadany potencjał rozrodczy, m.in. poprzez palenie papierosów.

Przyglądając się jednak konkretnym okresom – u 30-latek płodność zaczyna coraz szybciej spadać. W wieku około 30 lat zwykle pozostaje u kobiet około 12 proc. jajeczek z puli, jaką posiadały zaraz po urodzeniu. Po osiągnięcia 40-stki, zazwyczaj jest już tylko około 3 proc.

Pęcherzyki jajnikowe – co więcej warto o nich wiedzieć?

  • Po osiągnięciu dojrzałości liczba obumierających w każdym miesiącu jajeczek spada. Zwykle kobieta traci ich około 1 tys. miesięcznie (30-35 każdego dnia).
  • Czy liczy się tylko ilość? Nie, niezwykle istotna jest także jakość jajeczek! Z upływem lat ona także spada – niestety.
  • Co jeśli pula pęcherzyków jajnikowych w końcu się wyczerpie? Wtedy przychodzi menopauza.
  • Jak można sprawdzić ową pulę? Najczęściej stosuje się dwie metody: ocenę liczby pęcherzyków antralnych (AFC), co umożliwia badanie ultrasonograficzne, oraz badanie laboratoryjne stężenia hormonu antymüllerowskiego (AMH).

Źródła: healthline / E-raport: Wszystko o rezerwie jajnikowej. Komórka jajowa bez tajemnic

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".