fbpx
Przejdź do treści

iBlastoids – powstał model zarodka z komórek ludzkiej skóry!

iBlastoids
Badacze: Jia Tan, Jose Polo i Xiaodong (Ethan) Liu – Fot. Monash University

Międzynarodowy zespół naukowców z Monash University w Australii stworzył model ludzkiego embrionu z komórek skóry. To odkrycie może zrewolucjonizować badania nad przyczynami poronień i niepłodności oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące wczesnego rozwoju człowieka.

Zespół kierowany przez profesora Jose Polo z powodzeniem przeprogramował fibroblasty komórki ludzkiej skóry w trójwymiarową strukturę, która jest morfologicznie i molekularnie podobna do ludzkich blastocyst.

Blastocysta to stadium rozwoju zarodka, które osiąga on zwykle w piątej dobie po zapłodnieniu. Zbudowana jest z trofoblastu i węzła zarodkowego. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

„Sztuczne” blastocysty nazwano iBlastoids. Można je wykorzystać do symulowania procesów biologicznych przebiegających w embrionach ludzkich. Badania zostały opublikowane 22 marca br. w Nature.

iBlastoids posłuży do badań nad płodnością

Osiągnięcie to jest znaczącym przełomem w badaniach nad niepłodnością. Do tej pory jedynym sposobem na zbadanie wczesnego rozwoju zarodka było użycie blastocyst uzyskanych z procedur in vitro.

iBlastoids umożliwi naukowcom badanie bardzo wczesnych etapów rozwoju człowieka i niektórych przyczyn niepłodności, chorób wrodzonych oraz wpływu toksyn i wirusów na wczesne zarodki – bez użycia ludzkich blastocyst i, co ważne, na niespotykaną dotąd skalę, przyspieszając nasze zrozumienie i rozwój nowych terapii.

Powiedział profesor Jose Polo z Instytutu Biomedycyny Uniwersytetu Monash, jego słowa cytuje News Medical.

Jak powstają iBlastoids?

Laboratorium profesora Polo udało się wygenerować iBlastoidy przy użyciu techniki zwanej „przeprogramowaniem jądrowym”. Pozwala ona zmienić tożsamość komórkową ludzkich komórek skóry, które po umieszczeniu w trójwymiarowym „galaretowym” rusztowaniu, zwanym macierzą zewnątrzkomórkową, organizują się w struktury podobne do blastocysty.

Na portalu naukowym Lens zobrazowany jest ten proces na grafice. Z jednej strony pokazany jest proces zapłodnienia prowadzący do ludzkiej blastocysty, z drugiej proces prowadzący do powstania ludzkich iBlastoidów z komórek skóry. Zobacz TUTAJ (przewiń do połowy strony).

iBlastoids a leczenie niepłodności

Wczesne poronienia bywają spowodowane tym, że zarodki nie implantują się prawidłowo w macicy. Dzieje się tak w ciągu pierwszych dwóch tygodni po poczęciu, kiedy kobiety często nawet nie wiedzą, że są w ciąży. Te „ciche” poronienia prawdopodobnie stanowią znaczną część całkowitej liczby poronień, które mają miejsce. Według profesora Polo – iBlastoids stanowi modelowy system, który umożliwi wgląd w ten wczesny etap ciąży.

Profesor Ross Coppel, prodziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Monash, zauważył, że odkrycie to pozwoli na opracowanie ulepszonych metod IVF, opracowanie protokołów terapii genowej zarodków oraz lepszych i szczegółowszych badań nowych leków.

Trzymamy kciuki za powodzenie badań!

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.