fbpx
Przejdź do treści

Hormon LH pod lupą – co warto wiedzieć o owulacji?

hormon lh owulacja test
fot.123rf.com

Testy owulacyjne bywają pomocne w staraniach o dziecko. Wykrywają tzw. pik LH, czyli nagły skok stężenia hormonu luteinizującego poprzedzający owulację. Czym jest hormon LH i jak jego badanie może pomóc Ci podczas starań?

Hormon LH – czym jest?

Ludzki hormon luteinizujący, czyli inaczej LH (lutropina) to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Jego rolą jest regulacja wydzielania innych hormonów, m.in. wspomaga uwalnianie estrogenu i progesteronu.

Prawidłowy poziom LH

Podczas diagnozowania przyczyn niepłodności, warto wykonać badanie stężenia poziomu LH. Wykonując badanie, trzeba mieć na uwadze aktualny moment cyklu miesięcznego, ponieważ norma poziomu lutropiny zmienia się wraz z nim. Badanie wykonuje się z krwi – oto normy:

  • faza folikularna(rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, a kończy wraz z wystąpieniem owulacji) 1,4 – 9,6 mlU/ml;
  • owulacja 2,3 – 21 mlU/ml;

Najwyższe stężenie lutropiny we krwi notuje się w ostatnich dniach fazy pęcherzykowej, co zawistuje rychłą owulację. Po jej wstąpieniu hormon LH jest odpowiedzialny za luteinizację ciałka żółtego, co wpływa na przygotowanie śluzówki macicy do ewentualnego zapłodnienia.

Warto również podkreślić, że poziom hormonu LH zmienia się wraz z wiekiem. Jego norma po menopauzie wynosi: 42 – 188 mlU/ml. Jeśli zaś chodzi o panów, po okresie pokwitania poziom LH pozostaje stały i mieści się w granicach 1,5 – 9,2 mlU/ml. U nich LH odpowiada m.in. za komórki jąder, które zajmują się produkcją testosteronu.

Owulacja – co warto wiedzieć?

Owulacja, inaczej jajeczkowanie (łac. ovulatio), to kluczowy moment cyklu miesiączkowego u kobiety. Efektem owulacji jest uwolnienie komórki jajowej, która jest gotowa do zapłodnienia.

Owulacja występuje średnio co 28 dni – około 13-15 dni przed wystąpieniem krwawienia.

Niektóre kobiety są w stanie wyczuć moment owulacji – odczuwają wrażliwość piersi, bóle w podbrzuszu… czy też mają większą ochotę na seks! Owe objawy nie pojawiają się jednak u wszystkich kobiet i łatwo w tym zakresie o pomyłkę (np. przeziębienie czy silny stres mogą spowodować przesunięcia w danym cyklu). Z pomocą przychodzą więc testy owulacyjne!

Testy owulacyjne

Testy owulacyjne są jedną z prostszych metod obserwacji cyklu. Wyglądem i sposobem użycia przypominają testy ciążowe. Wykrywają zawartość lutropiny w moczu i wykorzystują fakt, że stężenie LH wzrasta na 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Test wykrywa stężenie poziomu lutropiny równe lub wyższe 30 mIU/ml.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu najbliższe godziny możesz wykorzystać na staranie o dziecko – to właśnie wtedy masz największe szanse na sukces!

Co jednak ważne, należy pamiętać, że niektóre schorzenia lub farmakoterapie mogą zaburzać wyniki testu owulacyjnego. Mowa np. o PCOS – u niektórych kobiet zmagających się z tą przypadłością, pojawia się nadmierne wydzielanie lutropiny. W takim przypadku może być ona obecna w moczu niemalże przez cały czas, co powoduje, że testy będą wychodziły fałszywie dodatnie. Może to spowodować niepotrzebny stres.

Jeśli zatem nie jesteś czegokolwiek w tym zakresie pewna, skonsultuj się z lekarzem – aby testy owulacyjne mogły Ci dać jak największe wsparcie!


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.