fbpx
Przejdź do treści

Hashimoto i ciąża : 6 rzeczy, które powinnaś wiedzieć

Aryystyczne zdjęcie kobiety w ciąży owiniętej szalem

Okazuje się, że malutki gruczoł tarczycowy położony w dolnej części szyi w kształcie motyla, może pozbawić życia nienarodzonego dziecka o czym przekonała się Dana Trentini – autorka bloga Hypothyroid Mom. Z kolei lekarze wciąż nie wiedzą wystarczająco dużo na temat postępowania w ciąży u matek zmagającymi się z niedoczynnością tarczycy. Dlatego zamiast czekać, może warto wziąć swoje zdrowie we własne ręce?

1. Wykonaj badania przed zajściem w ciążę 

W momencie, kiedy staramy się o dziecko bardzo ważne jest aby tarczyca była zdrowa, na tyle na ile to jest możliwe. Dlatego nie daj się zwieść twierdzeniom o tym, że badanie TSH wystarczy do prawidłowej oceny stanu w jakim znajduje się gruczoł. Nalegaj na pełny panel testów tj. FT3, FT4, anty-TPO i poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie. Pamiętaj jednak, że negatywny wynik poziomu przeciwciał może być spowodowany słabym układem immunologicznym, wtedy warto wykonać ultrasonografie tarczycy.

2. Zidentyfikuj źródło przyczyny

Mówi się o wielu czynnikach, które są odpowiedzialne za pojawienie się Hashimoto i, które należy leczyć. Należą do nich: dysfunkcja nadnerczy, niedobory składników pokarmowych (w szczególności gluten), niski poziom żelaza, infekcje bakteryjne, niezbalansowany poziom cukru, zatrucie metalami ciężkimi i wiele innych.

3. Zapytaj lekarza o testy na niepłodność immunologiczną 

Jeśli jesteś prawidłowo leczona, poznałaś przyczynę powstania choroby i znasz swój cykl płodności, a mimo to nadal zdarzają się poronienia i nie możesz zajść w ciążę – powinnaś porozmawiać z lekarzem. Zapytaj go o testy na niepłodność immunologiczną, bo jak się okazuje osoby, które cierpią na Hashimoto są bardziej narażone na pojawienie się innych chorób autoimmunologicznych, które mogą zaatakować inne tkanki, takie jak układ rozrodczy, a nawet płód.

SĄ TRZY RODZAJE TESTÓW NA NIEPŁODNOŚĆ  IMMUNOLOGICZNĄ:

  • Przeciwciała antyfosfolipidowe
  • Przeciwciała przeciwjądrowe
  • Komórki naturalni zabójcy 

4. Potwierdź swoją ciążę najszybciej jak to możliwe

Pod żadnym pozorem nie czekaj na brak miesiączki, aby wykonać badania potwierdzające, że jesteś w ciąży. W pierwszych 12 tygodniach tarczyca matki jest jedynym źródłem hormonów, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu.

5. Pilnuj poziomu hormonów podczas ciąży

Nalegaj na to, aby poziom hormonów był ciągle kontrolowany. Nie akceptuj tego, kiedy lekarz mówi, że: ‘Praca Twojej tarczycy jest normalna’.

6. Słuchaj swojego ciała – polegaj na swoim instynkcie 

Obserwuj siebie, a Twoje ciało powie Ci kiedy będzie coś nie tak. Bo jak wiadomo najlepsi specjaliści to tacy, którzy słuchają i kierują się objawami.

Karolina Kryś

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.