fbpx
Przejdź do treści

GUS: Dzieci coraz więcej, a rodziny coraz trwalsze. Efekt 500 plus?

Dzieci coraz więcej. Czyżby efekt 500 plus?

Dzietność w Polsce wzrasta, a Polacy chętniej formalizują związki – tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Pod względem ludności Polska jest na 6. miejscu w Unii Europejskiej. Pod koniec ubiegłego roku było nas 38 437 tys. I wciąż nas przybywa. W pierwszym półroczu 2016 roku urodziło się 191 tys. osób, to blisko 10 tys. więcej niż w pierwszym półroczu 2015 roku.

Twarde dane GUSu pokazują również, że Polacy chętniej biorą śluby i mniej się rozwodzą. W pierwszym półroczu 2016 roku na ślubnym kobiercu stanęły 74 tys. par, dwa lata wcześniej 67 tys. Zaś sędziowski młotek przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku przerwał 32,5 tys. małżeństw, to o 3,4 tys. mniej niż w ubiegłym roku.

Zbyt wczesne wnioski

Czy te dane oznaczają odwrócenie negatywnego trendu demograficznego? „Trudno jeszcze mówić z pewnością, że wypłacane pieniądze przyczyniły się do zwiększenia dzietności w Polsce, to jednak dobry klimat wokół rodziny powoduje, że Polacy chętnie formalizują związki i decydują się na dzieci” – zauważa dziennik Rzeczpospolita.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.