fbpx
Przejdź do treści

Guma do żucia zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu – tak dowodzą najnowsze badania

ksylitol zdrowie guma do żucia żucie gumy ciąża ryzyko przedwczesnego porodu poród przedwczesny

Najnowsze badanie dowodzi, że guma do żucia bez zawartości cukru, może zmniejszyć liczbę przedwczesnych porodów. Według badań przeprowadzonych w afrykańskim kraju Malawi, u kobiet, które co najmniej dwa razy dziennie żuły gumę bez cukru, ryzyko przedwczesnego porodu zmniejszało się aż o 25 procent.

Odkrycia zostały zaprezentowane na początku 2022 roku na spotkaniu Towarzystwa Medycyny Matczyno-Płodowej (SMFM), The Pregnancy Meeting. Zdaniem lekarzy, u kobiet, u których stwierdzono wysoki wskaźnik chorób dziąseł, ryzyko przedwczesnego porodu wynikające z zapalenia było większe.  

Guma do żucia bez cukru zawiera w swoim składzie substancję chemiczną o nazwie ksylitol zastępujący cukier. Według SMFM, ksylitol może poprawić zdrowie jamy ustnej poprzez redukcję bakterii, ubytków i stanów zapalnych. Jednym z jego najlepszych źródeł są owoce i warzywa.

„Stosowanie gumy do żucia z ksylitolem jako interwencji przed 20. tygodniem ciąży, zmniejszyło przedwczesne porody, a zwłaszcza późne przedwczesne porody między 34. a 37. tygodniem ciąży” – mówi główny autor badania Kjersti Aagaard.

Naukowcy planują przeprowadzić kolejne badania również w innych częściach świata, w tym w USA.

„Za wyborem gumy do żucia z ksylitolem w celu poprawy zdrowia jamy ustnej kryje się prawdziwa nauka, a nasza nowatorska aplikacja do poprawy wyników porodu jest ekscytująca” – powiedział Aagaard. 

„To była praca przepełniona miłością. Razem z  naszymi kolegami z Malawi mieliśmy zaszczyt pracować ramię w ramię, aby pokazać, że guma do żucia z ksylitolem we wczesnym okresie ciąży lub przed ciążą poprawiła zdrowie jamy ustnej poprzez zmniejszenie chorób przyzębia w ciąży, co było bardzo związane z obserwowanym przez nas zmniejszeniem liczby przedwczesnych porodów i dzieci z niską masą urodzeniową w Malawi. Wysunięte wnioski są zgodne z istniejącymi od dawna dowodami łączącymi zdrowie jamy ustnej z porodami przedwczesnymi”. 

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.