fbpx
Przejdź do treści

Grypa i przeziębienie w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

przeziębienie w ciąży
Fot: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne

Sezon przeziębień w pełni – katar, kaszel i ból gardła dopada niejedną ciężarną. O ile przeziębienie nie jest bardzo niepokojące, to grypa budzi lęk u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Jedno jest pewne, żadnej infekcji w ciąży nie można bagatelizować. Co zatem zrobić, gdy dopadnie nas przeziębienie? Jakie leki można przyjmować, aby nie zaszkodzić dziecku?

Domowe sposoby  

Herbata malinowa, woda z miodem i cytryną, syrop z cebuli – tego typu domowe sposoby, pomagające w walce z kaszlem, katarem czy bólem gardła, zwykle nikomu nie szkodzą. Należy jednak sprawdzić, czy nie mamy alergii na któryś z wymienionych tu składników.

Co jednak ważne, jako domowe sposoby często wskazuje się też zioła – podane np. w formie płukanek na gardło czy inhalacji. Popularnymi są m.in. tymianek i szałwia, których kobiety w ciąży powinny jednak zdecydowanie unikać.

Leki w ciąży

Stosowanie leków w ciąży budzi wciąż wiele kontrowersji – zupełnie niepotrzebnie. Istnieje pewna grupa leków bezpiecznych dla rozwijającego się płodu. Nie zapominajmy – leki w ciąży mogą być stosowane po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

W medycynie dostępna jest klasyfikacja sporządzona przez FDA, w której konkretne substancje podzielono na kategorie i oznaczono literami – A, B, C, D, X.

  • Kategoria A – badania nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze i możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
  • Kategoria B – badania na zwierzętach nie wykazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działania niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu
  • Kategoria C – badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani na ludziach.
  • Kategoria D – istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przeważają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być stosowane lub są nieskuteczne).
  • Kategoria X– badania przeprowadzone na zwierzętach lub ludziach wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku albo istnieją dowody na niekorzystne działanie laku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści jego zastosowania.

Podczas ciąży bezpiecznie można zażywać leki z grypy A, czasami z grupy B. Te należące do kategorii C i D można przyjmować wyłącznie na specjalne zalecenia lekarza. Leki z kategorii X z całą pewnością będą bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Leki na przeziębienie w ciąży

Dozwolone

Biorąc pod uwagę przeprowadzone badania, jednym z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych, który może być stosowany w ciąży jest paracetamol. Zgodnie z klasyfikacją FDA, lek ten został przypisany do kategorii B we wszystkich trzech trymestrach.  

Witamina C może być przyjmowana w pierwszym trymestrze ciąży, bowiem w okresie tym została zakwalifikowana do kategorii A. Z kolei w trzecim trymestrze znajduje się w kategorii C – w ostatnich miesiącach ciąży należy więc jej unikać.

W przypadku dokuczliwego bólu gardła, ciężarne mogą sięgnąć po leki, w których substancją czynną jest benzydamina (należąca do kategorii B).

Zakazane

Jednym z popularniejszych leków przyjmowanych w okresie przeziębienia jest kwas acetylosalicylowy, który potocznie nazywamy aspiryną – w ciąży nie powinno się go przyjmować. Jego zażycie zwiększa ryzyko wystąpienia wad serca, wytrzewiania wrodzonego czy rozszczepu podniebienia u płodu.

Na rynku istnieje też sporo leków zawierających w sobie pseudoefedrynę, zmniejszają przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych, czego efektem jest zmniejszenie ilości wydzieliny i obrzęku nosa. Niestety, pseudoefedryna została zakwalifikowana do kategorii C, co oznacza, że nie można jej przyjmować przez cały okres ciąży.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.