fbpx
Przejdź do treści

Gruźlica – groźna dla płodności, a nawet życia. Czy grozi nam wzrost zachorowań?

Chłopiec badany stetoskopem przez lekarza /Ilustracja do tekstu: Gruźlica: groźna dla płodności, a nawet życia
Fot.: Pixabay.com

Chociaż dane epidemiologiczne nie wskazują, by w Polsce zwiększała się liczba zachorowań na gruźlicę, rosnąca liczba chorych za naszą wschodnią granicą wzbudza coraz większy niepokój. Jak uchronić się przed gruźlicą i na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj!

Gruźlica to potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna, którą wywołują prątki gruźlicy (Gram-dodatnie bakterie z kompleksu Mycobacterium tuberculosis). Jednym z jej najbardziej charakterystycznych objawów jest kaszel, który utrzymuje się przez kilka tygodni. Pacjenci mają także gorączkę i skarżą się na osłabienie, utratę apetytu, nocne poty oraz nagły spadek wagi.

Warto wiedzieć, że gruźlica może zająć nie tylko płuca, ale również osierdzie, kości i stawy, ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, układ moczowy, a nawet narządy rodne. W ostatnim z tych przypadków często prowadzi do niepłodności kobiet.

Jeszcze do niedawana uważano, że na gruźlicę chorują tylko ludzie ubodzy. Tymczasem brak uodpornienia (czyli zaniechanie szczepienia) i niewłaściwy tryb życia (w tym zła dieta, nadużywanie alkoholu, przepracowanie) również mogą stanowić czynniki ryzyka rozwoju gruźlicy.

Zagrożenie zza wschodniej granicy

W Polsce od kilku lat liczba przypadków gruźlicy utrzymuje się na podobnym poziomie (ok. 6 tys. zachorowań rocznie). Jednak na Ukrainie, która z nami bezpośrednio sąsiaduje, zachorowalność na gruźlicę jest aż sześciokrotnie większa, a obywatele tego kraju coraz liczniej przybywają do Polski. Zgodnie z szacunkami, do końca 2018 r. będzie u nas pracowało około 3 mln osób zza wschodniej granicy. To ważny powód, by nie zaniedbywać szczepień przeciwko gruźlicy – przekonują specjaliści Medicover.

Im więcej zaszczepionych osób, tym trudniej rozprzestrzeniają się bakterie. Niestety, w Polsce z roku na rok rośnie liczba rodziców nieszczepiących dzieci – mimo że to właśnie dzięki szczepieniom liczba zachorowań na gruźlicę spada.

Gruźlica jest wyleczalna

Warto pamiętać, że wcześnie zdiagnozowana i odpowiednio leczona gruźlica jest w pełni wyleczalna. Terapia odbywa się w warunkach izolacji szpitalnej i trwa zazwyczaj sześć miesięcy. Chorzy muszą w tym czasie przyjmować leki przeciwprątkowe.

Co szczególnie istotne, rozpoczętej terapii nie można przerywać, ponieważ prątki gruźlicy staną się wówczas oporne na działanie leków.

Jak zapobiegać gruźlicy?

Ochronę przed tą chorobą stanowi przede wszystkim szczepienie. W Polsce od 2006 r. obowiązkowo stosuje się je u wszystkich noworodków. Szczepienia uzupełniające (u osób, które nie zostały poddane wakcynacji po urodzeniu) należy wykonać przed 15. rokiem życia.

Eksperci podkreślają, że w profilaktyce gruźlicy ważna jest również jakość snu, aktywność fizyczna, higiena i zbilansowana dieta.

Źródło: medicover.pl, wsse.waw.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.